Dzisiaj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie zostały podpisane umowy w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego „Plenery edukacyjne”. Łączna kwota dotacji to ponad 360 tysięcy złotych. Za te środki dwanaście organizacji pozarządowych zorganizuje edukacyjne warsztaty przyrodnicze dla młodych mieszkańców naszego regionu. W dzisiejszej konferencji wziął udział wicemarszałek Michał Mulawa.
„Plenery edukacyjne” to konkurs otwarty realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego już po raz trzeci. W 2022 roku odbyły się jego dwie pierwsze edycje. W dzisiejszej konferencji wzięli też udział Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Paweł Łapiński, Dyrektor Poleskiego Parku Narodowego Jarosław Szymański, Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego Andrzej Wojtyło oraz dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Janusz Bodziacki.
Zajęcia odbywać się będą na łonie natury, a konkretnie na terenie parków narodowych (Poleskiego i Roztoczańskiego) oraz parków krajobrazowych, a także na obszarach chronionego krajobrazu i w wybranych rezerwatach przyrody.
– Mamy dwa diamenty i siedemnaście perełek, dlatego zależy nam, aby te piękne miejsca poznało jak najwięcej młodych osób. Dziękuję organizacjom pozarządowym, że zaszczepiacie w młodzieży proekologiczne podejście do przyrody. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju chcemy zachować środowisko naturalne, tak aby przyszłe pokolenia również mogły odpoczywać na urokliwym Polesiu czy pięknym Roztoczu – powiedział wicemarszałek Michał Mulawa.
Docelowym efektem zadania ma być edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych oraz średnich z naszego województwa ze szczególnym akcentem na przekaz wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego regionu lubelskiego oraz form jego ochrony, a także kształtowanie odpowiednich postaw wobec szans i zagrożeń współczesnego środowiska naturalnego. Wybrane organizacje przygotują jedno- lub kilkudniowe wyjazdowe zajęcia plenerowe dla co najmniej 10-osobowych grup.
Łącznie do trzeciej edycji konkursu, która została ogłoszona 11 stycznia 2023 roku, wpłynęło 36 ofert. W dniu 18 kwietnia br. Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę w sprawie wyboru ofert i udzielenia dotacji w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Województwa Lubelskiego w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego pt. „Plenery edukacyjne 2023”.
W tegorocznym naborze dotację otrzymały:
- Fundacja Honesty – na projekt pt. Ekowarsztaty na Roztoczu
- Fundacja Niepodległości – Plenery w kontakcie z przyrodą
- Fundacja Smaki Kultury – Zielone półkolonie 2023
- Fundacja Obok Nas – EKO Roztocze
- Stowarzyszenie Przeszłość-Przyszłości – Plenery Poleskie
- Fundacja Postscriptum – Natura? Naturalnie! Plenery edukacyjne 2023
- Fundacja Pszczoły i Drzewa – Dzikie Lubelskie
- Stowarzyszenie Być Bliżej – Plenery edukacyjne 2023
- Stowarzyszenie Aktywny Dialog – Plenery edukacyjne
- Stowarzyszenie Polska Wieś – Plenery edukacyjne w Kazimierskim Parku Krajobrazowym
- Caritas Archidiecezji Lubelskiej – Przyroda. Poczuj i pokochaj
- Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE – Bliżej natury, bliżej siebie
Termin realizacji projektów rozpocznie się już 8 maja i musi się zakończyć do 30 września br.
Zapis konferencji można obejrzeć na profilu Facebook urzędu marszałkowskiego oraz FB Lubelskie dla środowiska.