W dniach 7-8 sierpnia do Zwierzyńca przybyli turyści z całej Polski. W ramach dwudniowego przedsięwzięcia dla odwiedzających przygotowano szereg atrakcji, m.in. konkursy, gry i animacje dla dzieci i młodzieży, pokazy, zajęcia i wycieczki przyrodnicze, rajd rowerowy, prezentacje regionalnych wyrobów i produktów, a także zwiedzanie wystawy w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu. Wydarzenie Lubelskie spotkania z przyrodą Z konikiem polskim po Roztoczańskim Parku Narodowym połączone z Dniami Otwartymi RPN miało charakter turystyczny, kulturalny i edukacyjny.
Odwiedzający teren Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Zwierzyńcu mieli okazje skosztować regionalnych wyrobów i produktów tradycyjnych w ramach akcji „Roztoczańskie smaki”. Stoiska kół gospodyń wiejskich oraz gospodarstw pasiecznych oferowały swoje najsmaczniejsze produkty. Organizatorzy przygotowali wiele akt akcji dla najmłodszych. Były to gry, zabawy i konkursy z nagrodami, a także pokazy i przejażdżki konne organizowane przez Roztoczańską Konną Straż Ochrony Przyrody. Przeprowadzono także akcję „Za baterie – sadzonka”, w trakcie której za oddanie zużytych baterii uczestnicy mogli otrzymać sadzonkę krzewu ozdobnego, byliny lub nasiona roślin miododajnych – w myśl promocji ekologicznego traktowania odpadów, ograniczającego zagrożenia dla środowiska.
Podczas Dni Otwartych Roztoczańskiego Parku Narodowego w Roztoczańskim Centrum Naukowo-Edukacyjnym RPN, wręczono certyfikaty UNESCO dla sygnatariuszy Listu Intencyjnego Rezerwatu Biosfery “Roztocze”. Certyfikaty wręczyli: przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa oraz Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk. W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z Ukrainy, poseł na Sejm RP Beata Strzałka, JM Rektor Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, a także samorządowcy z województwa podkarpackiego i lubelskiego. W spotkaniu uczestniczyli również dyrektorzy Lasów Państwowych, przedstawiciele organizacji turystycznych oraz lokalni przedsiębiorcy.
Głównym celem Transgranicznego Rezerwatu Biosfery „Roztocze” jest zrównoważony rozwój i zachowanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Roztocza, wzmocnienie wzajemnej relacji między ludźmi i biosferą oraz kierowanie rozwojem społeczno-gospodarczym, w taki sposób, aby sprzyjał budowaniu tożsamości kulturowej regionu i pogranicza. Międzynarodowy status TRB „Roztocze” jest szansą na lepszą promocję regionu i w przyszłości może ułatwić pozyskiwanie funduszy na ochronę dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, rozwój turystyki i towarzyszącej jej infrastruktury turystycznej.
Wydarzenie Lubelskie spotkania z przyrodą – Z konikiem polskim po Roztoczańskim Parku Narodowym połączone z Dniami Otwartymi RPN miało na celu promocję Roztoczańskiego Parku Narodowego jako instytucji odpowiedzialnej za ochronę i zachowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Lubelszczyzny oraz popularyzację aktywnej edukacji i turystyki na Roztoczu, które jest jednym z najciekawszych i najatrakcyjniejszych przyrodniczo regionów województwa lubelskiego. W wydarzeniu brał udział Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa oraz Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak.