W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja, tematem której były nagrody kulturalne województwa lubelskiego. Wyróżnienia te są przyznawane we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki o istotnym znaczeniu dla rozwoju działalności kulturalnej regionu. Łącznie w 2022 roku samorząd na nagrody w zakresie kultury przeznaczył 168 tysięcy zł.
W dzisiejszej konferencji prasowej uczestniczyli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, z-ca Dyrektora Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS prof. dr hab. Elwira Śliwkiewicz-Cisak razem ze swoim wychowankiem Miłoszem Bachonko (obydwoje zostali laureatami w dziedzinie kultury w ubiegłym roku) oraz aktorka i reżyserka Hanka Brulińska – tegoroczna laureatka, która otrzymała już tę nagrodę w 2014 r.
– Wspieramy artystów, którzy działają w różnych dziedzinach twórczości: animatorów, fotografów, muzyków, aktorów czy reżyserów. Wszyscy ci ludzie zajmują się pielęgnowaniem i promocją naszego dziedzictwa kulturowego, za co jestem im szczególnie wdzięczny – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Podczas konferencji Miłosz Bachonko i prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak opowiedzieli o wyjeździe do Nowego Jorku i występie w Carnegie Hall. Anna Brulińska (pseud. Hanka Brulińska) opowiadała o swoich planach zawodowych. Jej filmy są prezentowane na arenie międzynarodowej, zwyciężyły na festiwalach w Indiach, Madrasie, na Węgrzech czy w Atenach.
Nagrody kulturalne województwa lubelskiego
Artyści są wyróżniani w różnych dziedzinach twórczości artystycznej: muzyka, upowszechnianie kultury, teatr, literatura, plastyka, fotografia, taniec, ochrona dóbr kultury. Animatorów kultury docenia się za popularyzację i upowszechnianie kultury, ochronę dóbr kultury, za pielęgnowanie i ochronę tradycji regionu. Pozostałe osoby działające w sferze kultury wyróżnia się za całokształt działalności kulturalnej czy z okazji jubileuszy zawodowych i twórczych.
Przy ocenie osiągnięć kandydata do nagrody bierze się pod uwagę charakter jego dokonań i ich znaczenie dla kultury lub rangę osiągnięć w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania lub ochrony kultury, a w szczególności wkład w rozwój kultury województwa lubelskiego, promowanie regionu w Polsce i poza granicami, a także przyczynianie się do rozwoju życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej.
Wnioski w sprawie przyznania nagród można składać w ciągu całego roku, jednak nie później niż w terminie do 31 października.
Informacji udziela Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego: ul. A. Grottgera 4, p. 541 tel. 81 441 67 17
Laureaci
Powiaty o największej liczbie nagrodzonych (lata 2019-2022):
- Miasto Lublin – 88 nagrodzonych
- biłgorajski – 14
- lubelski – 13
- bialski – 12
- Miasto Zamość – 8
- lubartowski – 6
- janowski – 7
- krasnostawski – 4
- tomaszowski – 3
- kraśnicki – 3
- chełmski – 3
- hrubieszowski – 2
- radzyński – 2
- zamojski – 4
- łęczyński – 1
- puławski – 1
- rycki – 1
Dziedziny, w których przyznawane są nagrody (lata 2019-2022):
- muzyka – 42 nagrodzonych
- upowszechnianie kultury – 41
- teatr – 38
- literatura – 20
- plastyka – 17
- fotografia – 4
- taniec – 4
- twórczość ludowa – 4
- recytacja – 1
- ochrona dóbr kultury – 1
W ciągu ostatnich trzech lat (2019-2022) nie składano wniosków z powiatów: opolskiego, parczewskiego, świdnickiego i włodawskiego.