W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja, której tematem były Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego. Samorząd reprezentował wicemarszałek Michał Mulawa. W tym roku Zarząd Województwa Lubelskiego zwiększył budżet na ten cel o 97 tysięcy złotych, do łącznej kwoty 168 tysięcy złotych. Na ten moment przyznano 58 nagród. A ich wysokość waha się od 2 do 5 tysięcy złotych.
W wideokonferencji wzięli również udział: Bożena Ćwiek, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodzeni artyści: Paweł Mazur, tancerz i choreograf; Stanisław Bałdyga, artysta grafik oraz Mateusz Nowak, animator kultury.
– Nagrody kulturalne województwa lubelskiego mają bardzo prestiżowy charakter, to ukłon w stronę wszystkich osób, które upowszechniają kulturę i sławią nasz region w Polsce oraz poza jej granicami – powiedział wicemarszałek Michał Mulawa.
Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego przyznawane są we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki o istotnym znaczeniu dla rozwoju działalności kulturalnej województwa, w szczególności: w dziedzinie twórczości artystycznej, za popularyzację i upowszechnianie kultury, za ochronę dóbr kultury, za pielęgnowanie i ochronę tradycji regionu, za całokształt działalności kulturalnej oraz z okazji jubileuszy zawodowych i twórczych.
Nagrody mogą być indywidualne lub zbiorowe. Te indywidualne przyznawane są – w formie nagród finansowych – wyłącznie osobom fizycznym. Nagrody zbiorowe przyznawane są – w formie nagród rzeczowych – wyłącznie osobom prawnym oraz innym podmiotom, w tym zespołom i jednostkom organizacyjnym.
Wniosek o Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego można złożyć w jednej z następujących kategorii:
- w dziedzinie twórczości artystycznej,
- za popularyzację i upowszechnianie kultury,
- za ochronę dóbr kultury,
- za pielęgnowanie i ochronę tradycji regionu,
- za całokształt działalności kulturalnej,
- z okazji jubileuszy zawodowych i twórczych.
Wnioski należy składać nie później niż w terminie do 31 października na dany rok budżetowy.
Podmiotami uprawnionymi do występowania o przyznanie nagród są m.in.: organizacje pozarządowe prowadzące działalność statutową w zakresie kultury i sztuki, państwowe i samorządowe instytucje kultury, osoby prawne oraz inne podmioty, których statutowy zakres działalności obejmuje zadania w dziedzinie kultury i sztuki. Przy ocenie osiągnięć kandydata do nagrody bierze się pod uwagę charakter jego dokonań i ich znaczenie dla kultury lub rangę osiągnięć w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania lub ochrony kultury, a w szczególności wkład w rozwój kultury województwa lubelskiego, promowanie regionu w Polsce i poza granicami, a także przyczynianie się do rozwoju życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej.
Powiaty które mają największą ilość nagrodzonych (lata 2019 – 2021):
- Miasto Lublin – 77
- biłgorajski – 12
- lubelski – 8
- bialski – 8
- Miasto Zamość – 8
- lubartowski – 5
- janowski – 3
- krasnostawski – 3
- tomaszowski – 3
- kraśnicki – 2
- chełmski – 2
- hrubieszowski – 2
- radzyński – 2
- zamojski – 2
- łęczyński – 1
- ostrowski – 1
- puławski – 1
- rycki – 1
Z jakich dziedzin najwięcej jest nagrodzonych (lata 2019 – 2021):
- muzyka – 36 nagrodzonych
- upowszechnianie kultury – 32 nagrodzonych
- teatr – 31 nagrodzonych
- literatura – 17 nagrodzonych
- plastyka – 12 nagrodzonych
- fotografia – 3 nagrodzonych
- taniec 3 nagrodzonych
- ochrona dóbr kultury – 1 nagrodzony
Z jakich powiatów nie składano wniosków (lata 2019 – 2021):
- łukowski
- opolski
- parczewski
- świdnicki
- włodawski
Relacja z wideokonferencji dotyczącej Nagród Kulturalnych Województwa Lubelskiego