Nowe otwarcie w relacjach Województwa Lubelskiego z Obwodem Rówieńskim (Ukraina)

W 10-tą rocznicę podpisania Umowy między Województwem Lubelskim i Obwodem Rówieńskim o współpracy gospodarczej, handlowej, naukowo-technicznej i kulturalnej Przewodniczący Administracji Obwodowej Witalij Kowal złożył oficjalną wizytę w regionie lubelskim. Towarzyszył mu wiceprzewodniczący obwodu Sergij Gemberg a także Dyrektor Departamentu Finansów Lidia Bilak, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej Olga Jutowiec oraz Zoriana Litwiniuk – Rzecznik Prasowy.

Delegację przyjął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski wraz z Wicemarszałkiem Zbigniewem Wojciechowskim oraz swoim zespołem z urzędu marszałkowskiego.

Głównym celem wizyty był, zaproponowany przez stronę ukraińską, restart we wzajemnych relacjach, poszukiwanie kolejnych obszarów we współpracy w przededniu uruchomienia nowej perspektywy finansowej 2021-2027 w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Rozmawiano o włączeniu się Obwodu Rówieńskiego w prace nad Strategią Współpracy Transgranicznej na lata 2021-2027, przygotowywanej przez Departament Strategii i Rozwoju dyr. Bogdana Kawałko.

Kolejne z szeregu zaplanowanych spotkań poświęcone było nawiązaniu horyzontalnych relacji pomiędzy szpitalami w Lublinie i Równem. Szpitale wojewódzkie w obu regionach, zarówno wielospecjalistyczne jak i dziecięce, są podobnej wielkości, zbieżna jest także ilość rocznie przeprowadzanych operacji i zatrudnionego personelu. Stwarza to dobre podstawy do współpracy w dziedzinie wymiany know-how oraz pozyskiwania środków na modernizację sprzętu medycznego. W spotkaniu udział wzięli: dr Małgorzata Piasecka – Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, dr n. med. Andrzej Szczepanowski – p.o. Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala im. Jana Bożego w Lublinie oraz w imieniu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie Pani Katarzyna Sławek.

Wizyta w nowo otwartej siedzibie Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz spotkanie z prezes LROT Dorotą Lachowską i dyr. Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Arturem Domańskim były okazją do uzgodnień na temat projektów w dziedzinie turystyki rowerowej, wspólnych inicjatyw takich jak festiwal partnerstwa połączony z jarmarkiem pokazującym dziedzictwo kulinarne Polesia, nowych inwestycji w infrastrukturę sportową (stadion i hala sportowa w Równem) oraz wymiany doświadczeń w zakresie marketingu miejsca i budowy atrakcyjnego produktu turystycznego w regionie.

Zaplanowane spotkania dotyczyły obiecującej współpracy w dziedzinie start-upów oraz akceleracji projektów innowacyjnych w obu regionach. Naprzeciw temu wychodzi projekt Connect Poland Prize na wsparcie start-upów w dziedzinie biotechnologii, innowacji technologicznych i technologii informatycznych zainicjowany przez Lubelski Park Naukowo Technologiczny. Spotkanie z prezes parku Panią Magdaleną Stachyrą i jej zespołem zaowocowało dynamiczną wymianą doświadczeń i uzgodnieniami, które będą mogły być zaprezentowane w przyszłym miesiącu na Tygodniu Innowacji w Równem.

Delegacja spotkała się z Wojewodą Lubelskiem Lechem Sprawką, w programie znalazła się również krótka wizyta w Muzeum Narodowym w Lublinie i zwiedzanie unikatowych rusko-bizantyjskich fresków w Kaplicy Trójcy Św. Na zakończenie przewidziano wymianę doświadczeń w zakresie recyklingu oraz regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów w ramach wizyty studyjnej w Zakładzie Usług Komunalnych w Puławach, przygotowanej przez Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych.