XXVI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych „Lubelskie 2020”, która odbywała się na terenie województwa lubelskiego i gościła przez blisko dwa miesiące najlepszych młodych sportowców z całego kraju, zakończyła się. W dniu 8 listopada 2020 roku odbyły się ostatnie zawody w ramach OOM w gimnastyce artystycznej. Olimpiada była największą imprezą sportową w Polsce o randze Mistrzostw Polski. Młodzi sportowcy mieli okazję poczuć przedsmak Igrzysk Olimpijskich, ponieważ każde wydarzenie odbywało się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Województwo lubelskie zajęło ostatecznie siódme miejsce w klasyfikacji generalnej województw zdobywając 26 medali (8 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych). W klasyfikacji generalnej i medalowej zwyciężyło województwo śląskie z dorobkiem 92 medali.
Klasyfikacja punktowa, medalowa i klubowa dostępna na oficjalnej stronie.
W zawodach wzięło udział ponad 2500 zawodniczek i zawodników, 320 trenerów, 520 sędziów, 30 działaczy. Przez cały czas rywalizacji sportowej nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia wirusem COVID-19. Można więc śmiało stwierdzić, że organizacja, jak również logistyka Olimpiady pod tym względem nie budziła żadnych zastrzeżeń. Ze względu na liczne obostrzenia sanitarne, większość wydarzeń odbyła się bez udziału publiczności. Pomimo tego zmagania sportowców można było śledzić w mediach społecznościowych lub na oficjalnej stronie wydarzenia, na której znajduje się pełna fotorelacja i wyniki poszczególnych sportów. Całość wydarzenia można było śledzić w programie TVP3 Lublin – „W drodze po mistrzostwo”.
„Składam serdeczne podziękowania za zaangażowanie i trud organizacyjny podjęty przez Państwa podczas niezwykle ważnego dla naszego województwa wydarzenia sportowego, jakim była XXVI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych „Lubelskie 2020”. Wyrażam ogromną radość, że ta prestiżowa impreza odbyła się właśnie na Lubelszczyźnie, przez co mogliśmy wykorzystać bazę sportową rozlokowaną w wielu miejscowościach naszego regionu i cieszyć się z rywalizacji podejmowanej przez młodzież w wielu różnorodnych dyscyplinach” – Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego.
Zapraszamy do obejrzenia podsumowania Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży przez Marszałka Województwa Lubelskiego w programie „Jesień z TVP3 Lublin”.
Organizacja OOM to możliwość spotkania wielu byłych i obecnych wielkich sportowców, byli to m.in. Grzegorz Skrzecz – bokser, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980), brązowy medalista Mistrzostw Świata i Europy w wadze ciężkiej, Aleksandra Mirosław aktualna Mistrzyni Świata we wspinaczce sportowej, Konrad Czerniak pływak – uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012) oraz w Rio de Janeiro (2016), trzykrotny medalista Mistrzostw Świata, Mistrz Europy, Andrzej Głąb – ostatni medalista Igrzysk Olimpijskich z Lubelszczyzny (2 miejsce Seul 1988 r.), Dariusz Jabłoński – zapaśnik, uczestnik IO w Atlancie (1996), Sydney (2000) i Atenach (2004), Mistrz Świata i Europy, czy też Zuzanna Mazurek – pływaczka uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008).
Lubelskie zapasami stoi
Lubelskie zapasy kobiet od wielu lat należą do czołówki krajowej, nie inaczej było podczas tegorocznej Olimpiady. Nasze zapaśniczki zdominowały rywalizację sportową, wygrywając klasyfikację wojewódzką z dorobkiem 100,5 punktu. Drugie w tabeli „Śląskie” zdobyło 63 punkty. Jednocześnie zawodniczki MKS „Cement-Gryf” Chełm wygrały klasyfikację klubową zdobywając 4 złote medale i jeden brązowy. Zapaśniczki i zapaśnicy z Lubelszczyzny zdobyli łącznie 13 medali, co stanowi połowę wszystkich medali zdobytych przez reprezentantów naszego województwa.
„Jestem szczęśliwa, że zdobyłam złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży rozgrywanej na Lubelszczyźnie. Spełniło się jedno z moich marzeń. Żałuję, że nie spełniło się drugie, ponieważ moim głównym celem w tym roku było reprezentowanie naszego kraju w Mistrzostwach Europy, które miały być rozgrywane we wrześniu w Polsce, jednak się nie odbyły. Mam nadzieję, że w przyszłym roku dostąpię zaszczytu udziału w tej prestiżowej imprezie” – Wiktoria Kamela MKS „Cement-Gryf” Chełm – złota medalistka OOM w zapasach kobiet kat. 43 kg.
„W 2020 roku Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbyła się w województwie lubelskim i była ze względu na pandemię covid-19 wyzwaniem organizacyjnym i szkoleniowym. Jako główny szkoleniowiec w zapasach kobiet start oceniam jako nadzwyczaj udany, biorąc pod uwagę przerwy w zajęciach treningowych i przełożenie jej terminu z wiosny na jesień – co było poważnym wyzwaniem dla kadry szkoleniowej. Osobiście nie pamiętam, aby w tej grupie wiekowej osiągnięto taki doskonały wynik, zdobywając aż cztery złote medale. Dwa z nich zostały zdobyte przez zawodniczki, które są najmłodszymi w tej grupie wiekowej, co dobrze rokuje na następne dwa lata. Dziękuję wszystkim trenerom współpracującym w ramach Kadry Wojewódzkiej, którzy przyczynili się do tego wspaniałego sukcesu” – Dariusz Kucharski – trener kadry województwa lubelskiego w zapasach kobiet.
„Jako Prezes LZZ jestem usatysfakcjonowany wynikami jakie odnieśli zapaśnicy i zapaśniczki naszego regionu w OOM. Zdobycie 13 medali potwierdziło przynależność zapasów do czołówki krajowej, a w zapasach kobiet wręcz dominację” – Mieczysław Czwaliński – Prezes Lubelskiego Związku Zapaśniczego.
Taekwondo Olimpijskie na medal
Bardzo udany występ podczas Olimpiady zanotowali również teakwondecy, zdobyli oni łącznie dwa złote medale, jeden srebrny i trzy brązowe co dało 57 punktów dla województwa.
Klasyfikacja wojewódzka „Lubelskiego” w poszczególne sportach:
- badminton – 11 miejsce 7,5 pkt.
- boks kobiet – 7-8 miejsce 22 pkt.
- boks mężczyzn – 11 miejsce 17 pkt.
- brydż sportowy – 9 miejsce 13 pkt.
- gimnastyka artystyczna – nie startowało,
- gimnastyka sportowa – nie startowało,
- gimnastyka trampolina – nie startowało,
- judo kobiet – 12 miejsce 6 pkt.
- judo mężczyzn – 15 miejsce 2 pkt.
- piłka ręczna kobiet – 7 miejsce 50 pkt.
- piłka ręczna mężczyzn – 7 miejsce 50 pkt.
- piłka siatkowa kobiet – 7 miejsce 50 pkt.
- piłka siatkowa mężczyzn – 9 miejsce 30 pkt.
- szachy – 12 miejsce 9 pkt.
- szermierka – nie startowało,
- taekwondo olimpijskie – 6 miejsce 57 pkt.
- tenis stołowy – 8 miejsce 47 pkt.
- zapasy kobiet – 1 miejsce 100,5 pkt.
- zapasy styl klasyczny – 3 miejsce 62 pkt.
- zapasy styl wolny – 2 miejsce 96 pkt.
„Jest mi niezmiernie miło, że na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu mogło się odbyć tak wyjątkowe święto sportu jak Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Wraz ze wszystkimi współorganizatorami jesteśmy bardzo zadowoleniu z przebiegu imprezy. Do tej pory spływają do nas podziękowania i gratulacje, tym bardziej jest to powód do zadowolenia. Cieszymy się, że Zamość mógł być częścią tak dużego przedsięwzięcia jakim była Olimpiada” – Mateusz Ferens – dyrektor OSiR Zamość.
Medale złote dla województwa lubelskiego zdobyli:
- Wiktoria Kamela, zapasy /kat. 43 kg./ – MKS Cement-Gryf Chełm,
- Monika Dadas, zapasy /kat. 49 kg./ – MKS Cement-Gryf Chełm,
- Danuta Lisiewicz, zapasy /kat. 65 kg./ – MKS Cement-Gryf Chełm,
- Daniela Tkachuk, zapasy /kat. 69 kg./ – MKS Cement-Gryf Chełm,
- Jakub Wach, zapasy styl klasyczny /kat. 45 kg./ – JLKS Olimp Janów Lubelski,
- Maja Kraska, taekwondo olimpijskie /kat. 29 kg./ – ULKS Andros Puławy,
- Kacper Siedlanowski, taekwondo olimpijskie /kat. 49 kg./ – KS Taekwondo Międzyrzec Podlaski,
- Weronika Bochen, boks /kat. 80+ kg./ – UKS Berej Boxing Lublin.
Medale srebrne dla województwa lubelskiego zdobyli:
- Jakub Pyć, zapasy styl klasyczny /kat. 80 kg./ – JLKS Olimp Janów Lubelski,
- Kacper Berejowski, zapasy styl wolny /kat. 48 kg./ – ZTS Sokół Lublin,
- Kacper Golec, zapasy styl wolny /kat. 65 kg./ – LMKS Krasnystaw,
- Bartlomiej Ciupa, taekwondo olimpijskie /kat. 53 kg./ – ULKS Andros Puławy,
- Emilia Kościelska, boks /kat. 46 kg./ – MGKS Gwarek Łęczna,
- Julia Grodzka i Anna Pytka, brydż sportowy maxy – UKS Kraszak Biała Podlaska
Medale brązowe dla województwa lubelskiego zdobyli:
- Alicja Nowosad, zapasy /kat. 65 kg./ – ULKS Olimpijczyk Chełm,
- Urszula Piotrowska, zapasy /kat. 73 kg./ – MKS Cement-Gryf Chełm,
- Hubert Sidoruk, zapasy styl klasyczny /kat. 55 kg./ – MKS Cement-Gryf Chełm,
- Damian Łukasik, zapasy styl klasyczny /kat. 110 kg./ – JLKS Olimp Janów Lubelski,
- Bartłomiej Flis, zapasy styl wolny /kat. 45 kg./ – LUKS Suples Kraśnik,
- Zuzanna Pawelec i Zuzanna Borek, tenis stołowy (gra drużynowa) – KS Sygnał Lublin,
- Aleksandra Milczach, taekwondo olimpijskie /kat. 29 kg./ – UKS ZS Bełżyce,
- Daria Myszka, taekwondo olimpijskie /kat. 47 kg./ – KS Taekwondo Międzyrzec Podlaski,
- Alan Biały, taekwondo olimpijskie /kat. 33 kg./ – GSC Lublin,
- Magdalena Kasperek, badminton (gra podwójna) – UKS Akademia Badmintona Lublin,
- Krystian Mendzelewski, boks (kat 57 kg.) – MKS Kalina Lublin,
- Julia Saneluta, boks /kat. 80+ kg/ – UKS Berej Boxing Lublin.
Miastami współorganizatorami OOM były:
- Biała Podlaska – gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, akrobatyka-trampolina, piłka siatkowa mężczyzn,
- Chełm – piłka siatkowa kobiet, zapasy kobiet,
- Janów Lubelski – zapasy w stylu klasycznym,
- Kraśnik – boks kobiet i mężczyzn, piłka ręczna kobiet, tenis stołowy,
- Lublin – brydż sportowy, szermierka,
- Łęczna – badminton,
- Puławy – taekwondo olimpijskie, szachy,
- Włodawa – zapasy w stylu wolnym,
- Zamość/Nielisz – judo kobiet i mężczyzn, piłka ręczna mężczyzn.
„Organizacja Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży wypadła naprawdę dobrze. Miałam okazję uczestniczyć w oficjalnym otwarciu OOM, które miało miejsce 13 września w Kraśniku, a także w ceremonii zamknięcia piłki ręcznej w Zamościu, czy też taekwondo olimpijskiego kobiet w Puławach oraz ceremonii otwarcia szermierki w Lublinie i każde z tych wydarzeń przebiegało zgodnie z planem. Naprawdę każdorazowo byłam pod wrażeniem, widać, że organizatorzy przemyśleli każdy, nawet najmniejszy szczegół i starali się, aby wydarzenie było na jak najwyższym możliwym poziomie. W czasie mojej obecności na poszczególnych imprezach z przyjemnością patrzyłam na zawodników, którzy w większości są dopiero na początku swojej sportowej drogi, być może była to ich pierwsza walka w życiu o medale Mistrzostw Polski, niemniej widać było, że im zależy i pomimo stresu jaki im towarzyszył walczyli do końca dając z siebie maksimum swoich możliwości. Przyglądając się im z bliska wiem, że część z nich w dalszej lub bliższej przyszłości będę miała okazję oglądać na najważniejszych imprezach ogólnoświatowych takich jak Mistrzostwa Świata, czy nawet Igrzyska Olimpijskie”.
Zapraszamy do obejrzenia podsumowania Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży przez Aleksandrę Mirosław – Ambasadorkę Olimpiady w programie „Jesień z TVP3 Lublin”.
„Ogólnopolska olimpiada młodzieży była pierwszym startem po lockdownie. Dzięki temu, że dobrze wykorzystałam ten czas ciężko trenując, czułam się bardzo dobrze przygotowana. Bardzo się cieszę, że w finale spotkałam się ze swoją siostrą – Zuzanną. Jest to mój pierwszy indywidualny tytuł Mistrzyni Polski, jestem bardzo zadowolona z siebie jak i z całego klubu za zdobyte medale! Pobyt na Lubelszczyźnie wspominam bardzo ciepło. Był to jeden z tych startów, gdzie samo miejsce napawało mnie pozytywną energią. Organizacja zawodów była na wysokim poziomie, zachowane były wszystkie środki bezpieczeństwa. Cały wyjazd bardzo mi się podobał i jestem przekonana, że będę go długo wspominać. Mam nadzieję, że nie są to moje ostatnie zawody w tym regionie Polski” – Paulina Porada – złota medalistka w szermierce (szabla) TMS ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC.
Sponsorami wydarzenia byli:
EKOLAND
PSZCZÓŁKA
HERBAPOL
SM KRASNYSTAW
PGE DYSTRYBUCJA S.A
SM RYKI
RODOWITA Z ROZTOCZA