Podsumowanie  2. Tour de Pologne Women

Za nami 2. edycja Tour de Pologne, wyścig powrócił po 8 latach i w całości rozgrywał się na Lubelszczyźnie. Doświadczyliśmy 3 dni niesamowitych kolarskich emocji.

Wyścig Tour de Pologne Women to prestiżowe wydarzenie kolarskie, które zgromadziło najlepsze zawodniczki z całego świata. Jest to wyścig etapowy ze startu wspólnego tylko dla kobiet. Kolarska rywalizacja kobiet odbyła się w dniach 28-30 czerwca 2024 r. To było nie tylko sportowe widowisko, ale także okazja do promocji zdrowego stylu życia i równouprawnienia w sporcie oraz turystyki i najciekawszych zakątków Województwa Lubelskiego. Wyścig przyciągnął uwagę zarówno pasjonatów kolarstwa, jak i osób zainteresowanych aktywnym trybem życia oraz pięknem polskich krajobrazów.

Około 100 zawodniczek z 19 drużyn, 3 reprezentacji narodowych (polska, duńska i ukraińska) oraz 16 klubów przejechało ponad 240 kilometrów przez Województwo Lubelskie. Wyścig rozegrał się na trasach w Lublinie w jeździe indywidualnej na czas, a także trasie Krasnystaw – Kraśnik, Powiat Kraśnicki i Arche Nałęczów – Kazimierz Dolny.

Wyniki trzech etapów wyścigu prezentują się następująco: w indywidualnej jeździe na czas w Lublinie, liderką klasyfikacji generalnej ORLEN została Szwedka Stina Kagevi, a piąte miejsce zajęła Zuzanna Chylińska. Drugi etap Tour de Pologne Women prowadził po pagórkowatej trasie z Krasnegostawu do Kraśnika. Zwyciężczynią została Laura Molenaar – Holenderka. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Wilkos z MAT ATOM Deweloper Wrocław.  W trzecim etapie najlepiej poradziły sobie Holenderki, które oficjalnie były najmocniejszą ekipą tej edycji Tour de Pologne Women. Scarlett Souren wygrała etap i klasyfikację aktywnych LOTTO, a Laura Molenaar obroniła żółtą koszulkę liderki klasyfikacji generalnej ORLEN. Holenderska ekipa VolkerWessels, w której ścigają się obie zawodniczki, została też najlepszą drużyną całego wyścigu. Trzecia na mecie ostatniego etapu była Kaja Rysz z reprezentacji Polski, z kolei w klasyfikacji końcowej wyścigu trzecie miejsce zajęła Katarzyna Wilkos.

Na każdym etapie Tour de Pologne Women zawodniczkom kibicował Zarząd Województwa Lubelskiego – marszałek Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Marek Wojciechowski i Członek Zarządu dr hab. Marcin Szewczak, prof. KUL oraz Dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Agnieszka Drozd-Bownik.