Po raz dziewiętnasty przyznano stypendia dla najwybitniejszych studentów Województwa Lubelskiego. W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś uroczysta gala z udziałem Członka Zarządu Województwa Lubelskiego Bartłomieja Bałabana. W tegorocznej edycji stypendium otrzymało 298 osób, a łączna kwota na ten cel z budżetu województwa wyniosła blisko 800 tysięcy złotych.

W wyniku zmiany kryteriów przyznawania stypendium w tym roku możliwość jego otrzymania uzyskały osoby studiujące w województwie lubelskim, a nie jak w roku ubiegłym tylko w nim zamieszkałe. Tegoroczni stypendyści uczą się na 20. różnych uczelniach – 10. z województwa lubelskiego (279 osób) i 10. spoza województwa (19 osób). Największa liczba stypendystów studiuje na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (104 osoby), Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (98 osób) oraz Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (36 osób). Laureaci kształcą się na 74 różnych kierunkach, a najliczniejszą grupę stanowią studenci kierunku lekarskiego (90 osób) oraz prawa (31 osób).

Cieszę się, że mamy tak dużą grupę zdolnych stypendystów, bo to wy jesteście przyszłością naszego województwa. Jestem szczególnie dumny, że mamy w tej grupie dwie autorki patentu i wynalazku mówił Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Bartłomiej Bałaban.

 Mowa o Aleksandrze Bandzerewicz, studentce Politechniki Warszawskiej na kierunku Technologia Chemiczna, autorce patentu „Atrament do druku 3D w technologii reaktywnego atramentu RIP oraz do formowania kształtek”. Z kolei Wiktoria Henzler, studentka Politechniki Lubelskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, stworzyła „Urządzenie do skręcania oraz statycznego jednoosiowego rozciągania próbek”.

Organizatorzy tegorocznej edycji chcieli też w sposób szczególny wyróżnić osoby posiadające Kartę Polaka. Według nowego regulaminu dodatkowe punkty zostały przyznane studentom, którzy oprócz ponadprzeciętnych wyników w nauce działali aktywnie za granicą na rzecz języka polskiego, kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej i na rzecz Polaków mieszkających za granicą. W tegorocznej edycji znalazły się trzy takie osoby:

  • Tomas Butkevic, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Kierunek: Nawigacja,
  • Semyon Minich, UMCS, Kierunek: Społeczeństwo Informacyjne,
  • Mykola Ostapchuk, UMCS, Kierunek: Informatyka.

Kwota stypendium to 450 zł brutto, które jest przyznawane na maksymalnie 6 miesięcy. Studenckie Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego finansowane są w całości z budżetu województwa lubelskiego. Rokrocznie wzrasta liczba osób korzystających z programu, a także przeznaczane na ten cel środki. W 2021 roku na stypendia wydano łącznie 594 tysiące złotych, które trafiły do 222 studentów. W ciągu 19 lat pomoc otrzymało już 3266 stypendystów, a całkowita kwota wyniosła 6,3 miliony złotych.


Studenckie Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego są przyznawane na podstawie Uchwały Nr XXX/471/2021 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 25 października 2021 r. w sprawie pomocy materialnej przyznawanej w formie stypendiów studentom zamieszkałym lub studiującym w województwie lubelskim.

Osobą uprawnioną do złożenia wniosku jest osoba będąca studentem, spełniająca łącznie następujące kryteria:

  1. zamieszkuje lub studiuje w województwie lubelskim;
  2. w roku ubiegania się o stypendium nie ukończyła 26 roku życia;
  3. w terminie wynikającym z regulaminu studiów uczelni zaliczyła rok studiów jednolitych magisterskich w uczelni macierzystej lub zaliczyła rok studiów pierwszego lub drugiego stopnia w uczelni macierzystej albo kontynuuje naukę na studiach drugiego stopnia, rozpoczętych w terminie roku od ukończenia studiów pierwszego stopnia;
  4. uzyskała stypendium rektora dla najlepszych studentów w macierzystej uczelni na rok akademicki, w którym składany jest wniosek;
  5. nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów w okresie, na który ubiega się o przyznanie stypendium.

galeriaGALERIA