Światowej sławy pianistka Klaudia Kudełko z wizytą u marszałka

Kilka miesięcy temu pochodząca z Zamościa pianistka Klaudia Kudełko wyruszyła z tournée po Chinach z nieodkrytym wcześniej utworem Fryderyka Chopina. Kudełko to wieloletnia stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego, która dzisiaj (tj. 16 stycznia) w Filharmonii Lubelskiej z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego i członka zarządu Marcina Szewczaka otrzymała Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego oraz Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej w wysokości 10 tys. złotych.

Klaudia Kudełko to pianistka światowej sławy pochodząca z Zamościa, a obecnie mieszkająca i pracująca w Los Angeles. W latach 2011–2018 była stypendystką Marszałka Województwa Lubelskiego z zakresie kultury w dziedzinie muzyka.

Bardzo się cieszę, że województwo lubelskie może pochwalić się artystką światowego formatu. Pani Klaudia występowała już w Nowym Yorku w Carnegie Hall, a to przecież marzenie wielu młodych twórców. Jestem dumny, że swoim muzycznym talentem promuje pani rodziną Lubelszczyznę powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Podczas spotkania artystka dała krótki recital, podczas którego zaprezentowała m.in. walc a-moll Fryderyka Chopina, który musiał czekać na odsłuch publiczności prawie 200 lat. Ponadto Kudełko wykonała na scenie wybór preludiów Szymanowskiego oraz dwa inne utwory Chopina: Mazurek e-moll op.41 no.1 oraz etiudę rewolucyjną. W spotkaniu w Filharmonii Lubelskiej uczestniczyli m.in. uczniowie XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie oraz uczniowie szkół muzycznych.

Nieznany utwór Chopina

Nieznany utwór Fryderyka Chopina skomponowany został prawdopodobnie między 1830 a 1835 rokiem. Rękopis opublikowano 28 października 2024 r. na kanałach społecznościowych Biblioteki i Muzeum Morgana w Nowym Jorku. Klaudia Kudełko m.in. z tym utworem rozpoczęła trasę koncertową 7 listopada 2024 r. w Pekinie.

Wykształcenie Klaudii Kudełko

Klaudia Kudełko ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu w klasie fortepianu Alicji Słupskiej oraz Ewy Gajewskiej oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem profesor Alicji Palety-Bugaj oraz dra Konrada Skolarskiego.

Nagrody Klaudii Kudełko

Kudełko została uznana „wschodzącą gwiazdą” przez magazyn muzyczny BBC. Występuje w największych salach koncertowych świata, zbierając laury i uznanie krytyków i słuchaczy.

W 2014 roku, jako kameralistka, zdobyła pierwszą nagrodę oraz Nagrodę Wyróżnienia Jury na New York Talent Competition w kategorii trio fortepianowego, a tego samego roku wystąpiła w Carnegie Hall. Klaudia Kudelko zdobyła prestiżową nagrodę za najlepsze wykonanie na żywo w Carnegie Hall (Nagroda za Wyjątkowe Wykonanie, Nowy Jork – 2017), pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie dla Artystów Koncertowych (Nowy Jork – 2017) oraz tytuł finalistki Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Los Angeles (Wyróżnienie, Los Angeles – 2019).

W 2018 roku Klaudia Kudelko wykonała dwa podwójne koncerty fortepianowe Mozarta z Mozart Chamber Orchestra w Warszawie. Młoda pianistka jest uznawana przez krytyków jako artystka wyjątkową, obdarzona unikalną poetyką w swoich interpretacjach.

Jej debiutancki album „TIME” z 2022 roku zdobył uznanie krytyków w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Album znalazł się w Top 20 klasycznych wydań na Apple Music w Wielkiej Brytanii oraz w Top 40 na liście Classic FM.

Wsparcie młodych ludzi z zakresu kultury

Samorząd Województwa Lubelskiego wspiera młodych ludzi w różnych dziedzinach. Jak widzimy mamy efekty w sporcie i w kulturze, przybywa nam kolejnych ambasadorów regionu, którzy promują nasze województwo. Teraz jesteśmy na etapie naborów do dwóch konkursów – pierwszego skierowanego do najmłodszych twórców kultury, oraz drugiego, dla osób do 40. roku życia. Zachęcam do aplikowania o stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego osoby aktywne w zakresie kultury, zajmujące się sztuką, teatrem czy ochroną zabytkówdodał Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak.

Stypendia przyznawane są osobom fizycznym, przyczyniającym się do rozwoju kultury województwa lubelskiego, których miejscem zamieszkania jest województwo lubelskie, w celu wsparcia rozwoju ich umiejętności artystycznych oraz działań na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego. Nabór wniosków trwa do 31 stycznia br.

Informacje i wnioski o stypendium z zakresu kultury (link otwiera się w nowym oknie)

galeriaGALERIA