Trwają nasadzenia drzew w ramach akcji „ZasadźMY 550 drzew!”

Trwa realizacja otwartego konkursu ofert „ZasadźMY 550 drzew!”. Pięć organizacji pozarządowych wraz z mieszkańcami miast naszego regionu zasadzi w sumie 690 drzew z okazji 550-lecia Województwa Lubelskiego. Do wykonawców trafiły na ten cel dotacje z budżetu Województwa Lubelskiego w łącznej wysokości 130 tys. zł. Nasadzenia pojawią się w Krasnymstawie, Kraśniku, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie. Organizatorzy akcji zaplanowali także działania edukacyjne skierowane do lokalnej społeczności. Zadania są realizowane do 15 listopada br.

Tyle się mówi o suszy, o zbyt małej liczbie drzew w miastach, dlatego Województwo Lubelskie wychodzi temu problemowi naprzeciw. Posadzimy kilkaset nowych drzew w miastach powyżej 8 tys. mieszańców. W dodatku całej tej akcji będą towarzyszyły działania edukacyjne dla różnych grup – przedszkolaków, uczniów i seniorów. Jest to zadanie niezwykle potrzebne w naszym regioniepodkreślał wicemarszałek Marek Wojciechowski.

Akcje nasadzeń

W Lubartowie Stowarzyszenie Sąsiedzi przeprowadzi dwa nasadzenia łącznie 100 drzew: klonu jawor, lipy drobnolistnej, buka zwyczajnego i dębu. Dodatkowo organizacja przeprowadzi dwie akcje edukacji ekologicznej pn. „Rola wybranych drzew rodzimych naszego kraju w przyrodzie i życiu człowieka”. W pierwszej lekcji uczestnicy usłyszą o klonie jawor i lipie drobnolistnej, a w drugiej – o buku zwyczajnym i dębie szypułkowym. Całe wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem „W Lubartowie sadzimy drzewa z Sąsiadami z okazji 550-lecia Województwa Lubelskiego”.

Fundacja Pszczoły i Drzewa zorganizuje akcję „Zazieleńmy nasze miasto!”, w ramach której zasadzonych zostanie 60 drzew w Świdniku oraz 50 w Lublinie. Oprócz nasadzeń Fundacja przeprowadzi dwa warsztaty dostosowane do wieku uczestników dla najmłodszych zaplanowano zajęcia z animatorami, rysowanie drzew oraz kolorowanie plansz; z kolei na starszych uczestników czekają warsztaty dotyczące znaczenia drzew w ekosystemie z elementami hortiterapii – programu terapii zajęciowej opierającego się na rehabilitacji poprzez kontakt z roślinami i ich pielęgnację.

Na terenie Kraśnika do akcji przystąpiła Fundacja Odzyskaj Środowisko, która w ramach projektu „Zasadzimy Przyszłość – Kraśnik w zieleni” zaplanowała zasadzenie 200 drzew na terenie zalewu przy ul. Nadstawnej (lipa, morwa, klon). Dodatkowo odbędą się warsztaty pt. „Lasy w szkle” mające na celu ukazanie wartości lasów, a także warsztaty ekologiczne propagujące segregację odpadów pt. „Ekosztafeta”. Wydarzenie zostanie podsumowane konferencją o charakterze edukacyjno-informacyjnym.

Także w Krasnymstawie za sprawą Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza” zostanie posadzonych 230 drzew (głóg pośredni Paul’s scarlet i dąb szypułkowy Fastigiata) w czterech lokalizacjach na terenie miasta. Dodatkowo przeprowadzone zostaną cztery szkolenia o drzewach i ich roli w przyrodzie skierowane do uczniów, seniorów i członków Klubu KS LMKS Zapasy.

Ponadto 50 nowych drzew – tj. lipa drobnolistna, jarząb pospolity, klon zwyczajny, brzoza brodawkowata oraz dąb szypułkowy – pojawi się we Włodawie, za co odpowiedzialna jest Inicjatywa Lokalna Między Drzewami. Dodatkowo organizacja zaplanowała szkolenia i wykłady otwarte dla urzędników, osób odpowiedzialnych za tereny zielone oraz mieszkańców zainteresowanych tematem, z podkreśleniem zagrożeń wynikających z zaniku zieleni w obszarach zurbanizowanych.

O otwartym konkursie „ZasadźMY 550 drzew!”

Zarząd Województwa Lubelskiego, mając na uwadze gwałtowne zmiany klimatu, spowodowane m.in. postępującym zmniejszaniem się terenów zielonych w miastach, ogłosił konkurs „ZasadźMY 550 drzew!”. Wpisuje się on w zakres ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, który został uwzględniony w „Programie współpracy Samorządu Województwa Lubelskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024”.

Konkursowe zadanie polegało na zorganizowaniu co najmniej jednej akcji sadzenia bezpośrednio do gruntu rodzimych gatunków drzew na terenie województwa lubelskiego połączonej z edukacją ekologiczną mieszkańców dotyczącą roli drzew w przyrodzie ze szczególnym akcentem na ich znaczenie dla człowieka w obliczu zmian klimatu oraz nadmiernego wykorzystywania betonu w przestrzeni publicznej miast. Nasadzenia są realizowane od 17 września do 15 listopada br. na działkach będących własnością samorządów lokalnych, przydrożnych pasach zieleni, przy obiektach sportowych i terenach wspólnot mieszkaniowych.

Harmonogram kolejnych akcji nasadzenia drzew:

  • 15 października godz. 10:00 – Kraśnik, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza i przy ul. Nadstawnej
  • 24 października godz. 10.00 – ul. Łąkowa (obok szpitala powiatowego w Lubartowie)
  • 25 października – Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku
  • 25 października godz. 12:30 – Świdnik
  • 26 października godz. 12:00 – Lublin
  • 6 listopada godz. 9:00 – Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku 
  • 10 października godz. 10:00 – plac Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie (teren przyszkolny przy boisku sportowym)