Uhonorowanie Kół Gospodyń Wiejskich – laureatów półfinału konkursu  o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP

Dziś w siedzibie urzędu marszałkowskiego uroczyście uhonorowano Koła Gospodyń Wiejskich – laureatów półfinału konkursu o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Nagrody i wyróżnienia wręczył wicemarszałek Marek Wojciechowski.

Inicjatywa Małżonki Prezydenta RP – Agaty Kornhauser-Dudy, objęta jej Honorowym Patronatem, stanowi wyraz zauważenia Kół Gospodyń Wiejskich w różnych strefach życia społecznego i kulturalnego oraz docenienia ich wielopłaszczyznowej działalności. Nadrzędnym celem Konkursu o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP jest ukazanie aktywności Kół Gospodyń Wiejskich, jak również prezentacja i promocja ich roli w zakresie działań prospołecznych, które spajają i aktywizują lokalne społeczności, a także wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet. To dzięki KGW są kultywowane i utrwalane najbardziej wartościowe tradycje regionalne. Działające w ramach KGW osoby dbają o zainteresowanie twórczością ludową kolejnych pokoleń i wychowanie młodzieży w duchu poszanowania tradycji oraz materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Często się mówi, że powinniśmy doganiać inne regiony, ale chciałem podkreślić, że Państwo nie muszą, bo wnoszą świeżość i uśmiech. Dziękuję za piękne występy, są Państwo obdarzeni prawdziwym talentem. Trzymam kciuki za wygraną w finale konkursupowiedział wicemarszałek Marek Wojciechowski.

Dzisiejsze wydarzenie miało na celu uhonorowanie półfinalistów wojewódzkiego etapu IV edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP, w tym:

  • Koła Gospodyń Wiejskich „Górczanie” w Górkach (gmina Sosnowica, powiat parczewski) za zajęcie I miejsca,
  • Koła Gospodyń Wiejskich w Wygnance (gmina Kąkolewnica, powiat radzyński)  za zajęcie II miejsca,
  • Koła Gospodyń Wiejskich „Zarudzianki” w Zarudziu (gmina Nielisz, powiat zamojski) za zajęcie III miejsca.

KGW „Górczanie” – gmina Sosnowica, powiat parczewski

Koło Gospodyń Wiejskich „Górczanie” w Górkach powstało pod koniec 2018 roku i od początku istnienia aktywnie uczestniczy w różnorodnych działaniach, konkursach i projektach na rzecz lokalnej społeczności, promując wieś, gminę, powiat i województwo. W cyklicznych spotkaniach członkowie koła wymieniają się doświadczeniami, pomysłami, wspólnie wyjeżdżają na warsztaty, wycieczki i inne wydarzenia. Prowadzą zajęcia w świetlicy, organizują akcje i zbiórki charytatywne, współpracują z lokalnymi instytucjami: Urzędem Gminy, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Środowiskowym Domem Samopomocy „Zielony Zakątek”, Nadleśnictwem Parczew, Stowarzyszeniem „Historyczna Sosnowica”, Gospodarstwem Rybackim „Polesie”, a nawet z mediami. Do większości działań angażują dzieci, przekazując młodym pokoleniom tradycje i krzewiąc tradycyjne wartości. Integrują się z innymi Kołami Gospodyń Wiejskich. Wśród najważniejszych osiągnięć KGW „Górczanie” w Górkach można wymienić: zajęcie I i II miejsca w konkursie kulinarnym „Rybne Smaki Ziemi Sosnowickiej” (2020), II miejsce w konkursie kulinarnym „Bitwa Regionów” (2022) oraz III miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy podczas „Dożynek Powiatowych” w Parczewie (2021).

KGW „Wygnanka” – gmina Kąkolewnica, powiat radzyński

Historia KGW „Wygnanka” sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to babcie obecnych członkiń zainicjowały pierwsze spotkania. Pierwszym krokom towarzyszyły takie działania jak wypożyczalnie naczyń czy organizacja kursów kulinarnych. Reaktywacja KGW nastąpiła w roku 2018.

Działają wspólnie z sołtysem, Radą Sołecką i OSP w Wygnance. Przy KGW działa zespół ludowy „Kalina”, który z powodzeniem gra i śpiewa od 13 lat pieśni ludowe, religijne, patriotyczne i biesiadne. Panie z KGW organizują wycieczki integracyjno-edukacyjne, zachęcają do aktywnego spędzania czasu poprzez pikniki rodzinne i koszyczkowe spotkania z tańcami. Biorą czynny udział w Dożynkach gminno-parafialnych i innych wydarzeniach, jak np. Wojewódzki Konkurs na Palmę Wielkanocną, „Kobieta Przedsiębiorcza w stylu EKO” (w którym zespół otrzymał wyróżnienie w kategorii „zamknięte w słoiku” za potrawę „Słonina wiejska w zalewie octowej z cebulą”). Ich produkt „Zawijaki wygnanowskie” został wpisany na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Ich autorskim pomysłem jest organizacja spotkania KGW z terenu całej gminy pt. „Z ogrodu na stół”. Swoją działalnością pragną zarazić dzieci i wnuki i pokazać im, że można łączyć tradycję z nowoczesnością i mieć z tergo niezłą frajdę.

KGW „Zarudzianki” – gmina Nielisz, powiat zamojski

Koło Gospodyń Wiejskich w Zarudziu założono w 1962 roku i od tamtego czasu Koło  organizuje liczne kursy: gotowania, cukiernicze, masarskie oraz okazyjne, chociażby z okazji Dnia Kobiet, Matki czy Babci. W 1982 roku powstał Zespół Śpiewaczy „Zarudzianki”, w repertuarze którego znalazły się pieśni ludowe i religijne. Panie zajęły III miejsca na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w roku 1983.

Koło Gospodyń Wiejskich w Zarudziu angażuje się w promowanie piękna polskiej kultury i lokalnych zwyczajów. Panie biorą udział w konkursach artystycznych, akcjach pomocy dzieciom, wydarzeniach okolicznościowych, wycieczkach integracyjnych, warsztatach i szkoleniach. Kultywują tradycję kolędowania podczas licznych przeglądów oraz organizują warsztaty wicia palm wielkanocnych, wieńców dożynkowych czy sobótkowych wianków.

Finał konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich

Zwycięskie Koło będzie reprezentowało województwo podczas finału, który odbędzie się 29 czerwca br. w siedzibie Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach.

galeriaGALERIA