15 października na Lubelszczyźnie przebywała delegacja z Prowincji Gelderland (Holandia) – partnerskiego regionu Województwa Lubelskiego, której przewodniczyli: Harold Zoet – minister regionalny, członek Zarządu Prowincji oraz Doede Sijtsme – starszy doradca ds. polityki (Biuro Współpracy Międzynarodowej). Celem przyjazdu Holendrów była wizyta w Sobiborze w związku z 81. rocznicą powstania więźniów oraz spotkanie z przedstawicielami Województwa Lubelskiego.
Delegację przyjął wicemarszałek Marek Wojciechowski. Głównym tematem rozmów były kwestie związane z rolnictwem i ochroną środowiska. Przedstawicie Województwa dokonali prezentacji na temat potencjału rolnictwa Lubelszczyzny pod kątem produkcji płodów rolnych oraz przetwórstwa, a także na temat wyzwań i problemów, z jakimi mierzy się nasz region. Drugim tematem, który szczególnie interesował Holendrów, była kwestia wilków. Te drapieżniki stanowią duży problem w gęsto zaludnionej Holandii.
W Sobiborze delegacja złożyła kwiaty i oddała cześć zamordowanym więźniom oraz spotkała się z młodzieżą z Polski, Holandii i Niemiec biorącej udział w międzynarodowych warsztatach „Tragiczna historia – wspólna pamięć”.
Prowincja Gelderland jest jednym z najstarszych regionów partnerskich Województwa Lubelskiego. Województwo Lubelskie i Prowincję Gelderland łączą silne więzi historyczne, które mają duże przełożenie na szczególny stosunek Prowincji Gelderland do Lubelszczyzny. Wspólna historia była jedną z przesłanek, które zdecydowały o podjęciu przez Gelderland współpracy z naszym regionem. Jednym z bardzo ważnych łączących nas elementów jest udział polskich żołnierzy w Operacji Market Garden – największej operacji powietrzno-desantowej II wojny światowej. W działaniach tych wzięła udział 1. Samodzielna Polska Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego wsławiona chwalebną postawą podczas operacji. Warto podkreślić, że Holendrzy od lat wyrażają głęboką wdzięczność dla polskich żołnierzy poległych w operacji Market Garden. Drugim, ważnym elementem historycznych jest Sobibór, który jest bardzo ważnym miejscem pamięci dla Holendrów – zamordowanych zostało tu ponad 30 tys. holenderskich Żydów. Holandia (w tym również sama Prowincja Gelderland) od lat udziela wsparcia Muzeum Byłego Obozu Zagłady, zarówno w postaci dofinansowania do realizowanych twardych projektów na terenie byłego obozu, jak również innych przedsięwzięć mających na celu utrwalenie pamięci o tragicznych wydarzeniach oraz edukacji obywatelskiej młodzieży.