Przedstawiciele Województwa Lubelskiego uczestniczyli od 6 do 8 września br. w XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Forum jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.

W Forum Ekonomicznym wzięli udział przedstawiciele Województwa Lubelskiego na czele z Członkiem Zarządu WL Zdzisławem Szwedem. Lubelskie miało okazję zaprezentować bogactwo walorów gospodarczych, turystycznych i środowiskowych. Nasze stoisko było chętnie odwiedzane przez prelegentów oraz gości specjalnych forum, m.in. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Konsula honorowego RP w Las Vegas Johna Petkusa, a także zawodniczkę olimpijską Aleksandrę Mirosław.

Przedstawiciele Województwa Lubelskiego wzięli również udział w dwóch panelach dyskusyjnych, w których poruszano tematy związane z Inicjatywą Trójmorza oraz turystyką w wymiarze gospodarczym. Województwo Lubelskie od 2 lat jest organizatorem Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz inicjatorem Sieci Regionów Trójmorza. Sieć jest nowym formatem bezpośredniej współpracy między samorządami z dwunastu państw Inicjatywy. 

Czy inicjatywa Trójmorza może zapewnić równowagę w Europie?

Polsko-chorwacki projekt jest niewątpliwie atrakcyjny wizerunkowo. Niemniej jednak z politycznego punktu widzenia trudno mówić o jakichś wymiernych rezultatach wynikających z tej inicjatywy. Zresztą w opinii większości ekspertów Trójmorze winno przede wszystkim skupiać się na aspektach gospodarczych. Europa Środkowa połączona ze sobą silnymi więzami twardej infrastruktury transportowej, energetycznej oraz cyfrowej ma szanse być najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie regionem. Czy w ślad za instrumentami współpracy gospodarczej pójdą również analogiczne mechanizmy polityczne? Czy Trójmorze ma szansę stać się realną siłą geopolityczną na Starym Kontynencie?

Turystyka – jak optymalnie wykorzystać szansę na rozwój gospodarczy regionu?

Turystyka to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki – zwłaszcza teraz po latach zastoju – to jedna z branż najbardziej dotkniętych przez pandemię COVID-19, która stara się odbudować ruch turystyczny, a tym samym dochody przedsiębiorstw związanych z turystyką. Branża ta zapewnia środki do życia setkom milionów ludzi na świecie, jednocześnie jest ważnym czynnikiem stymulującym gospodarkę, umożliwiającym rozwój wielu regionów i krajów. Od funkcjonowania rynku turystycznego zależy istnienie wielu gałęzi gospodarki, ale także budowa świadomości społecznej, identyfikacji regionalnej ludności oraz budowa korzystnych postaw społecznych. Potencjał turystyczny kreują m.in. inwestycje w projekty z zakresu rewitalizacji przestrzeni miejskiej, kultury oraz sportu i rekreacji poprzez poprawę estetyki otoczenia oraz wzrost jego atrakcyjności.