Nareszcie nadszedł czas na podanie wyników konkursu plastycznego „Jak mogę pomóc pszczołom?”, który wystartował na początku maja br. Laureatów poznaliśmy 5 czerwca podczas konferencji prasowej transmitowanej na żywo na facebookowym profilu kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. Pełną listę laureatów publikujemy poniżej.
W piątkowej konferencji udział wzięli organizatorzy, partnerzy i fundatorzy konkursowych nagród specjalnych. Przypomnijmy, że razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, którego na spotkaniu reprezentowali członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak oraz z-ca dyr. Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Emilia Flis, konkurs współorganizowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (reprezentowany przez zastępcę prezesa Zarządu Grzegorza Grzywaczewskiego), Kuratorium Oświaty w Lublinie (reprezentowane przez wicekuratora oświaty Eugeniusza Pelaka) oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych (reprezentowany przez kierownika Ośrodka Zamiejscowego w Lubartowie Andrzeja Kardasza). W gronie fundatorów miło nam było gościć: wicewojewodę lubelskiego Roberta Gmitruczuka, zastępcę dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marka Wojciechowskiego, zastępcę dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Mirosława Waniewskiego, asystentkę Zarządu Fundacji Rozwoju KUL Agnieszkę Trepkę oraz prezes Zarządu firmy BioActive-Tech z Lublina Małgorzatę Kruszewską-Gagoś.
Taka liczba osób – i instytucji – biorących udział w organizacji konkursu dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III szkół podstawowych z województwa lubelskiego pozwoliła nam nagrodzić aż dziewięćdziesięciu młodych artystów, chociaż tak naprawdę nagrody należą się wszystkim uczestnikom.
– Chciałbym serdecznie podziękować naszym współorganizatorom i partnerom. Bez Was ten konkurs nie przebiegłby tak sprawnie i tak wspaniale – mówił, otwierając konferencję, Sebastian Trojak. Odniósł się on także do ogromnego zainteresowania konkursem: – Ilość nadesłanych prac potwierdza, że faktycznie trafiliśmy z tematem. To, jak ci mali artyści, nasze kochane dzieci i ich rodzice zareagowali na wyzwanie, wskazuje nam cel dalszych działań. Jestem naprawdę bardzo mile zaskoczony tak dużą ilością nadesłanych prac – dodał członek Zarządu Województwa Lubelskiego.
Warto wiedzieć, że do Urzędu Marszałkowskiego spłynęło łącznie 1820 dziecięcych prac, z czego 1660 spełniło regulaminowe wymagania, a więc przyszło w terminie oraz miało charakter przestrzenny płaski. Ostatecznie do oceny jurorów zakwalifikowały się 1033 prace w starszej – szkolnej – grupie wiekowej, a także 627 prac przedszkolaków.
Gratulacje należą się zwłaszcza najmłodszym uczestnikom – 3-latkom, których mieliśmy całkiem sporą reprezentację. Do konkursu zgłosiło się 38. dzieci w tym wieku. Statystycznie najwięcej – 400 – prac wpłynęło od pierwszoklasistów. Odnotowaliśmy też duże zainteresowanie ze strony ich starszych o rok kolegów: z drugich klas wpłynęły do nas 353 zgłoszenia. Niewiele mniej, bo 346 prac przesłały nam przedszkolaki uczęszczające do zerówki.
Komisja konkursowa miała naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Obradując 29 maja w dziesięcioosobowym składzie, jurorzy zgodnie orzekli, że poziom merytoryczny oraz artystyczny zgłoszonych prac był bardzo wysoki.
Laureatami konkursu plastycznego „Jak mogę pomóc pszczołom?” zostali:
w I grupie wiekowej (dzieci przedszkolne)
I miejsce: Julia Kowalik, lat 5, Publiczna SP im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach
II miejsce: Gabriel Różewski, lat 6, SP im. Marii Kownackiej w Krzywdzie
III miejsce: Natalia Cygan, lat 5, Zespół Szkół w Urszulinie
w II grupie wiekowej (uczniowie klas I-III SP)
I miejsce: Sebastian Szymański, kl. II, SP w Łychowie Gościeradowskim
II miejsce: Barbara Świć, klasa II, SP im. Jana Pawła II w Lublinie
III miejsce: Wojciech Bucior, kl. I, Publiczna SP im. Tadeusza Kościuszki w Lipinach Górnych
Oprócz regulaminowych nagród, do laureatów trzech pierwszych miejsc w kategoriach konkursowych trafią dodatkowo puchary Wojewody Lubelskiego.
Jurorzy przyznali także czterdzieści wyróżnień (po dwadzieścia w każdej z kategorii konkursowych) oraz nagrody dodatkowe:
- 7 nagród specjalnych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT Lublin,
- 6 nagród specjalnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie,
- 1 nagroda specjalna i 10 dodatkowych wyróżnień Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych,
- 20 dodatkowych wyróżnień firmy BioActive-Tech w Lublinie
- 90 słoiczków miodu oraz 1820 zakładek do książek od Fundacji Rozwoju KUL.
Pełna lista laureatów konkursu znajduje się pod tekstem.
Ale tak naprawdę nagrody należą się wszystkim 1820. uczestnikom, którzy starannie przygotowywali swoje prace i którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Każdy z nich otrzyma od organizatorów dyplom uznania, a także tytuł i odznakę „Przyjaciela Pszczół”.
Wideorelację z konferencji prasowej, a także zdjęcia wszystkich nagrodzonych dziewięćdziesięciu prac można znaleźć na facebookowej stronie kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.
DO POBRANIA