Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020
W okresie 2014-2020 europejska polityka sąsiedztwa finansowana jest w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI), który zastąpił istniejący od 2007 r. Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa (EISP)
W dniu 17 grudnia 2015 roku Komisja Europejska podjęła decyzję nr C(2015) 9138 dotyczącą zatwierdzenia Programu Współpracy Transgranicznej EIS Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Głównym celem Programu jest wspieranie transgranicznych procesów rozwojowych na pograniczu i skierowany jest do polskich, ukraińskich i białoruskich regionów przygranicznych. Będzie on realizowany na obszarze obejmującym jednostki NUTS3 po stronie polskiej oraz jednostki terytorialne na poziomie obwodów na Białorusi i Ukrainie:
aw Polsce:
- podregiony główne: krośnieński i przemyski (w województwie podkarpackim), białostocki, łomżyński i suwalski (w województwie podlaskim), bialski i chełmsko-zamojski (w województwie lubelskim), ostrołęcko-siedlecki (w województwie mazowieckim);
- podregiony przyległe: rzeszowski i tarnobrzeski (w województwie podkarpackim); puławski i lubelski (w województwie lubelskim);
bna Białorusi:
- obwody główne: grodzieński i brzeski;
- obwody przyległe: miński (łącznie z miastem Mińsk) oraz homelski;
cna Ukrainie:
- obwody główne: lwowski, wołyński, zakarpacki;
- obwody przyległe: rówieński, tarnopolski, iwanofrankowski.
Budżet Programu na lata 2014-2020 wynosi 183 mln euro. Dofinansowanie do 90% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Program będzie realizował cztery cele tematyczne:
01Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego
02Poprawa dostępności regionów, rozwój trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych
03Wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony
04Promocja zarządzania granicami oraz zarządzanie bezpieczeństwem, mobilnością i migracjami.
W maju 2014 roku na Zamku w Lublinie została przyjęta Strategia Współpracy Transgranicznej Województwa Lubelskiego, Obwodu Lwowskiego, Obwodu Wołyńskiego i Obwodu Brzeskiego na lata 2014-2020 (SWT), przygotowana z inicjatywy Województwa Lubelskiego wspólnie z partnerami z Ukrainy i Białorusi.
Strategia Współpracy Transgranicznej jest kolejnym krokiem do pogłębienia współpracy transgranicznej, zapoczątkowanej w połowie lat 90 XX wieku, między województwem lubelskim a sąsiadującymi z nim obwodami na Ukrainie i Białorusi. Stanowi również innowacyjny dokument w skali Polski, gdyż jest pierwszym dokumentem tego typu stworzonym wspólnie. Natomiast podpisując Strategię władze sąsiadujących regionów trzech państw zadeklarowały współpracę w wypełnianiu jej zapisów.
Głównym założeniem prac nad Strategią Transgraniczną było wypracowanie wspólnych celów i priorytetów oraz katalogu najważniejszych przedsięwzięć rozwojowych w perspektywie do 2020 roku. Jednocześnie jest rozwinięciem i uszczegółowieniem Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030 roku).
Strategia Współpracy Transgranicznej na lata 2014-2020
Cross Border Cooperation Strategy for 2014-2020
W celu skutecznego wdrażania Strategii Transgranicznej i realizowania przez regiony partnerskie współpracy transgranicznej oraz dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu udzielonemu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP powołana została transgraniczna sieć współpracy. Tworzą ją Punkty Kontaktowe funkcjonujące w każdym z regionów objętych oddziaływaniem Strategii: w Obwodzie Lwowskim, Wołyńskim na Ukrainie oraz Obwodzie Brzeskim na Białorusi.
Rolę Punktu Kontaktowego w Województwie Lubelskim pełni Departament Polityki Regionalnej/ Oddział Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz biuro Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Bug w Chełmie.
Punkty Kontaktowe są odpowiedzialne za przepływ informacji oraz organizację pracy w ramach utworzonej sieci. Głównym założeniem ich działalności jest przekazywanie polskich doświadczeń i dobrych praktyk głównie na poziomie regionalnym i lokalnym we współpracy pomiędzy władzami samorządowymi i partnerami społeczno – gospodarczymi oraz pomoc partnerom z Ukrainy i Białorusi w realizacji wspólnych transgranicznych przedsięwzięć.
W przypadku zainteresowania nawiązaniem partnerstwa transgranicznego zgłoszenia należy kierować do Oddziału Europejskiej Współpracy Terytorialnej na adres mailowy magdalena.figura@lubelskie.pl, (81 47 81 487). W zgłoszeniu należy podać nazwę instytucji/organizacji (dane kontaktowe), obszar tematyczny dotyczący przyszłej współpracy, ewentualny tytuł projektu, oraz jakiej instytucji/organizacji poszukujemy.