W administracji publicznej geodezja na szczeblu województwa stanowi część służby geodezyjnej i kartograficznej opisanej w art. 6a. ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zgodnie z przywołaną ustawą marszałek województwa wykonuje swoje zadania przy pomocy geodety województwa. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego zadania z zakresu geodezji i kartografii realizowane są w powołanym do tego celu Departamencie Geodezji i Kartografii.
Mapa geodezyjna

Główne zadania Departamentu Geodezji i Kartografii UMWL to:

  1. Prowadzenie, udostępnianie oraz aktualizowanie zbiorów danych gromadzonych w wojewódzkiej części zasobu geodezyjnego i kartograficznego, za co w strukturze organizacyjnej UMWL odpowiada Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. To właśnie w WODGiK można zakupić lub pozyskać standardowe opracowania kartograficzne w skali 1:10 000, niestandardowe opracowania topograficzne w przedziałach skalowych od 1:10 000 do 1: 100 000, kartograficzne opracowania tematyczne, takie jak: mapa sozologiczna w skali 1:50 000, mapa hydrograficzna w skali 1:50 000, mapa glebowo-rolnicza i inne. WODGiK na stronie Systemu Informacji Geograficznej Województwa Lubelskiego udostępnia nieodpłatnie zbiory danych bazy danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:10 000 – 1:100 000 – (zwaną potocznie BDOT10k).
  2. Analiza zmian w strukturze agrarnej oraz programowanie i koordynacja prac urządzeniowo-rolnych. Zadania te realizowane są przez Oddział Geodezji Urządzeniowo–Rolnej. Oddział GUR  w oparciu o specjalistyczne analizy oraz zgłaszane przez Starostów zapotrzebowanie opracowuje i aktualizuje Program Prac Scaleniowych. Samorząd Województwa ponadto przy pomocy Wojewódzkiego Biura Geodezji i Urządzania Terenów Rolnych (WBGiUTR), będącego Wojewódzką Samorządową Jednostką Organizacyjną przeprowadza prace scaleniowe na terenie województwa lubelskiego. WBGiUTR oprócz Programu Prac Scaleniowych realizuje również prace objęte Programem Planów i Projektów Urządzeniowo-Rolnych.
  3. Budowa i koordynacja tworzenia Infrastruktury Informacji Przestrzennej (IIP) na poziomie samorządu województwa – obowiązek wynikający z ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej. Regionalna IIP służy do udostępniania aktualnych danych z rejestrów prowadzonych przez UMWL. Realizację tych zadań powierzono Oddziałowi Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej.