Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny składa się z trzech części. Jest gromadzony na szczeblu centralnym oraz w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej na szczeblu wojewódzkim i powiatowym. Rodzaje materiałów i zbiorów danych gromadzonych w poszczególnych częściach zasobu zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
W wojewódzkim zasobie geodezyjnym i kartograficznym gromadzone są zbiory danych, dla których prowadzenia właściwym jest marszałek województwa, utworzone na podstawie tych zbiorów danych opracowania kartograficzne, rejestry, wykazy i zestawienia oraz dokumentacja zawierająca wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych lub dokumenty utworzone w wyniku realizacji tych prac.
Szczegółowe informacje na temat zasobu geodezyjnego i kartograficznego dotyczącego obszaru województwa lubelskiego udzielane są telefonicznie lub e-mailowo przez pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lublinie.
Baza danych obiektów topograficznych (BDOT10k)
BDOT10k to wektorowa, obiektowa baza danych zawierająca lokalizację przestrzenną obiektów w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych wraz z ich charakterystyką i metadanymi. Baza została opracowana w stopniu szczegółowości odpowiadającym mapie w skali 1:10 000. Jej zakres informacyjny obejmuje 10 kategorii klas obiektów, do których należą: sieć wodna, sieć komunikacyjna, sieć uzbrojenia terenu, pokrycie terenu, budynki, budowle i urządzenia, kompleksy użytkowania terenu, tereny chronione, jednostki podziału terytorialnego, obiekty inne i rzeźba terenu. Obiekty są zapisane w 58 klasach obiektów obejmujących ponad 260 rodzajów obiektów. Dane BDOT10k są udostępniane nieodpłatnie przez WODGiK i można je pobrać TUTAJ. Forma udostępniania: pliki xml (gml) w podziale na zbiory powiatowe, skompresowane do pliku ZIP.
BDOT10k w bezpłatnym oprogramowaniu opensource.
Wizualizację BDOT10k można wykonać w oprogramowaniu QGIS z wykorzystaniem opracowanej przez GUGiK wtyczki BDOT10k_GML_SHP dostępnej w oficjalnym repozytorium wtyczek QGIS.
Aktualność danych
Obiekty BDOT10k oprócz geometrii zawierają atrybuty opisowe, w tym datę utworzenia i modyfikacji obiektu.
Podstawa prawna
Zakres informacji gromadzonych w bazie danych BDOT10k, organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji, udostępniania bazy określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych.
Na podstawie art. 7c ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne tworzenie oraz prowadzenie i udostępnianie bazy danych BDOT10k należy do zadań marszałka województwa. Zgodnie z art. 40a ust. 2 pkt 1 lit. h ww. ustawy nie pobiera się opłaty za udostępnienie zbioru danych bazy danych BDOT10k.
Mapy topograficzne
Mapy topograficzne to opracowania kartograficzne średnioskalowe (w przedziale skalowym od 1:10 000 do 1: 100 000), o treści przedstawiającej elementy środowiska geograficznego i ich przestrzenne relacje. Stanowią jedno z podstawowych źródeł informacji o terenie, jego cechach fizjonomicznych i głównych funkcjach w odniesieniu do określonych obiektów. Na mapach topograficznych przedstawia się takie elementy jak: sieć komunikacyjna, osadnictwo, pokrycie terenu, sieć wodna, osnowa, granice administracyjne, rzeźba terenu.
Mapy topograficzne dzielą się na standardowe opracowania kartograficzne i niestandardowe opracowania kartograficzne.
Standardowe opracowania kartograficzne
Są to mapy topograficzne w skalach: 1:10 000, 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000, o których mowa w art. 4 ust. 1e pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Tryb i standardy techniczne tworzenia standardowych opracowań kartograficznych określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych.
W wojewódzkim zasobie geodezyjnym i kartograficznym gromadzi się i udostępnia standardowe opracowania kartograficzne w skali 1:10 000.
Dla obszaru województwa lubelskiego w latach 2014-2017 opracowano i wydano 167 arkuszy standardowego opracowanie kartograficznego – mapy topograficznej w skali 1:10 000.
Forma udostępniania:
- papierowa (wydruk ploterowy kolorowy lub czarno-biały),
- rastrowa (tiff – z opisem pozaramkowym, geotiff (w układzie 1992 lub PL-UTM) – bez opisu pozaramkowego, pdf),
- wektorowa (gml).
Niestandardowe opracowania kartograficzne
Są to mapy topograficzne w skalach: 1:10 000, 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000 wykonane przed wejściem w życie ww. rozporządzenia, wykonane zgodnie z obowiązującymi wcześniej instrukcjami, zasadami, wytycznymi technicznymi.
Do niestandardowych opracowań kartograficznych dostępnych w WODGiK należą:
1. Mapa topograficzna w skali 1:10 000 w układzie współrzędnych 1965
Mapa opracowana w latach 1971-1988 dla celów gospodarczych dla całego obszaru województwa. Dostępna w wersji dwukolorowej (rzeźba – kolor brązowy, sytuacja – czarny) lub jednokolorowej.
Forma udostępniania:
- analogowa – druk poligraficzny dwukolorowy (dostępne do wyczerpania nakładu) lub wydruk ploterowy czarno-biały,
- rastrowa (format tiff, geotiff).
2. Mapa topograficzna w skali 1:10 000 w układzie współrzędnych 1992
Mapa wydawana w latach 1997-2003 przez Głównego Geodetę Kraju, a w latach 2002-2003 wspólnie z Marszałkiem Województwa Lubelskiego. Mapa została opracowywana w oparciu o instrukcję techniczną z 1994 r. „Zasady redakcji mapy topograficznej w skali 1:10 000. Wzory znaków”. Dla obszaru województwa lubelskiego opracowano 316 arkuszy. Opracowanie nie jest kontynuowane.
Forma udostępniania:
- analogowa – druk poligraficzny, arkusz płaski lub składany w sztywnych okładkach (dostępne do wyczerpania nakładu) lub wydruk ploterowy kolorowy lub czarno-biały,
- rastrowa (format tiff, geotiff),
- wektorowa (format dgn – z wyłączeniem 10 arkuszy z obszaru powiatu puławskiego, gdzie brak jest opracowania wektorowego).
3. Mapa topograficzna w skali 1:25 000 w układzie współrzędnych 1965
Mapa opracowana dla celów gospodarczych w latach 1977 – 1987, jako pochodna mapy topograficznej w skali 1 : 10 000. Pokrywa cały obszar województwa. Dostępna w wersji czterokolorowej lub dwukolorowej w południowo-wschodniej części województwa, na obszarze dawnego województwa zamojskiego. Treść mapy aktualna jest na lata 1964-1987.
Forma udostępniania:
- analogowa – druk poligraficzny czterokolorowy lub dwukolorowy (dostępne do wyczerpania nakładu) lub wydruk ploterowy kolorowy lub czarno-biały,
- rastrowa (format tiff, geotiff).
4. Mapa topograficzna w skali 1:50 000 w układzie współrzędnych 1965
Mapa opracowana dla całego obszaru województwa w latach 1978-1980. Treść mapy aktualna jest na lata 1961-1975. Mapa dostępna w wersji czterokolorowej.
Forma udostępniania:
- analogowa – druk poligraficzny czterokolorowy (dostępne do wyczerpania nakładu) lub wydruk ploterowy kolorowy lub czarno-biały,
- rastrowa (format tiff, geotiff).
5. Mapa topograficzna w skali 1:50 000 w układzie współrzędnych 1992
Mapa opracowywana w latach 1996-2001, w oparciu o instrukcję techniczną „Zasady redakcji mapy topograficznej w skali 1 : 50 000. Katalog znaków”, wprowadzoną do stosowania w 1995 roku. Dla obszaru województwa lubelskiego opracowano 18 arkuszy. Opracowanie nie jest kontynuowane.
Forma udostępniania:
- analogowa – druk poligraficzny, arkusz płaski lub składany w sztywnych okładkach (dostępne do wyczerpania nakładu) lub wydruk ploterowy kolorowy lub czarno-biały,
- rastrowa (format tiff, geotiff).
6. Mapa topograficzna w skali 1:100 000 układ GUGiK80
Mapa topograficzna dostępna dla całego obszaru województwa lubelskiego. Opracowana w latach 1981-1982 na podstawie wojskowej mapy topograficznej w skali 1:100 000, w układzie „1942” przez Zarząd Topograficzny Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Poza elementami zastrzeżonymi, zakres treści i grafika mapy są zgodne z obowiązującą wówczas instrukcją dla topograficznych map wojskowych. Treść mapy aktualna jest na lata 1961-1976.
Forma udostępniania:
- analogowa – druk poligraficzny czterokolorowy (dostępne do wyczerpania nakładu) lub wydruk ploterowy kolorowy lub czarno-biały,
- rastrowa (format tiff, geotiff).
7. Mapa wektorowa poziomu 2 (VMap Level 2) układ WGS-84
Jest to numeryczna baza danych o szczegółowości odpowiadającej mapie topograficznej w skali 1:50 000, zrealizowana w standardzie odpowiadającym opracowaniom przeznaczonym do celów wojskowych, tworzonym przez kraje należące do NATO. Jej prezentacją kartograficzną jest mapa topograficzna w skali 1:50 000 o cięciu sekcyjnym obejmującym dwa godła klasycznej mapy topograficznej w tej skali.
Mapa VMap level 2 zawiera warstwy geometryczne obejmujące treści przyporządkowane do następujących kategorii tematycznych: granice, rzeźba terenu, fizjografia, roślinność, hydrografia, aeronautyka, obiekty socjalno-kulturowe, przemysł, transport, informacja ogólna.
Mapy wektorowe VMap wykonywane są w układzie odniesienia WGS-84.
Produkty VMap opracowano na trzech poziomach szczegółowości:
- VMap Level 0 – w skali 1 : 1 000 000 – opracowanie pokrywa cały glob ziemski, został wytworzony przez amerykańską National Imagery and Mapping Agency i jest dostępne dla wszystkich krajów członkowskich NATO;
- VMap Level 1 – w skali 1 : 250 000 – dla obszaru Polski tworzone przez Służbę Topograficzną Wojska Polskiego. Opracowanie stanowi część bazy danych o zasięgu ogólnoświatowym, tworzonej na użytek Sojuszu;
- VMap Level 2 – w skali 1:50 000. Opracowanie tworzone na zamówienie Służby Topograficznej Wojska Polskiego dla obszaru całego kraju, w ramach tzw. inicjatyw narodowych, ze względu na to, iż w ramach NATO nie podjęto wspólnego programu opracowania map wektorowych na tym poziomie szczegółowości.
W Wojewódzkim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej dostępne jest opracowanie VMap Level 2 o poziomie szczegółowości 1: 50 000. Marszałek Województwa Lubelskiego może udostępniać bez ograniczeń 10 arkuszy, które opracował we współpracy z Zarządem Geografii Wojskowej Szt. Gen.WP. Pozostałe arkusze mogą być udostępniane wyłącznie dla podmiotów wskazanych w art. 40a ust. 2 pkt 2, pkt 3, pkt 4 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, podmiotom wykonującym prace na zlecenie i na rzecz Marszałka Województwa Lubelskiego oraz podmiotom publicznym realizującym zadania publiczne (zgodnie z pismem Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 18.10.2016 r.).
Forma udostępniania:
- analogowa (druk poligraficzny – wybrane arkusze (dostępne do wyczerpania nakładu)),
- rastrowa (format tiff (arkusze)),
- wektorowa (format shp).
Kartograficzne opracowanie tematyczne
1. Mapa sozologiczna w skali 1:50 000 w układzie współrzędnych 1992
Mapa tematyczna przedstawiająca stan środowiska przyrodniczego oraz przyczyny i skutki – tak negatywnych, jak i pozytywnych – przemian zachodzących w środowisku pod wpływem różnego rodzaju procesów, w tym przede wszystkim działalności człowieka, a także sposoby ochrony naturalnych wartości tego środowiska. Treść podkładową stanowią wybrane elementy sytuacji i nazewnictwa oraz rysunek rzeźby terenu mapy topograficznej w skali 1:50 000.
Na treść tematyczną mapy składają się następujące grupy elementów:
- formy ochrony środowiska przyrodniczego,
- degradacja komponentów środowiska przyrodniczego
- przeciwdziałanie degradacji środowiska przyrodniczego,
- rekultywacja środowiska przyrodniczego,
- nieużytki,
- oznaczenia uzupełniające
Informację kartograficzną zawartą na mapie uzupełnia komentarz naukowy zamieszczony na odwrocie arkusza. Zawiera on istotne informacje, dotyczące obszaru przedstawionego na danym arkuszu, w postaci tabel, wykresów, mapek oraz opisów ułatwiających odbiór treści mapy.
Mapa adresowana jest głównie do instytucji i urzędów zajmujących się tematyką ochrony środowiska jak również dla planistów, uczelni i naukowców, w tym także studentów. Może stanowić cenne źródło informacji, pomocne przy podejmowaniu decyzji z zakresu m.in. lokalizacji inwestycji gospodarczych przemysłowych, komunalnych czy rekreacyjnych lub może służyć jako narzędzie do badania stanu zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego.
Dla obszaru województwa lubelskiego opracowano i wydano w latach 2000-2011 62 arkusze. Mapy zostały wydane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii i Marszałka Województwa Lubelskiego, część arkuszy położonych na granicy z województwami sąsiednimi opracowano na zamówienie Marszałków Województwa Świętokrzyskiego i Podkarpackiego.
Forma udostępniania:
- analogowa (druk poligraficzny – dostępne do wyczerpania nakładu), wydruk ploterowy kolorowy lub czarno-biały),
- rastrowa (tiff, geotiff, komentarz naukowy – pdf),
- wektorowa (tab).
2. Mapa hydrograficzna w skali 1:50 000 w układzie współrzędnych 1992
Mapa tematyczna przedstawiająca warunki obiegu wody w powiązaniu ze środowiskiem przyrodniczym, jego zainwestowaniem i przekształceniem. Obrazuje przepuszczalność gruntów, głębokość występowania pierwszego poziomu wód podziemnych oraz rozmieszczenie wód powierzchniowych i zjawisk hydrograficznych, z uwzględnieniem obiektów gospodarki wodnej. Treść podkładową stanowią wybrane elementy sytuacji i nazewnictwa oraz rysunek rzeźby terenu mapy topograficznej w skali 1:50 000.
Na treść tematyczną mapy składają się następujące grupy elementów:
- Topograficzne działy wodne,
- Wody powierzchniowe,
- Wypływy wód podziemnych,
- Wody podziemne pierwszego poziomu,
- Przepuszczalność gruntów,
- Zjawiska i obiekty gospodarki wodnej,
- Punkty hydrotechniczne pomiarów stacjonarnych.
Informację kartograficzną zawartą na mapie uzupełnia komentarz naukowy zamieszczony na odwrocie arkusza. Zawiera on istotne informacje, dotyczące obszaru przedstawionego na danym arkuszu, w postaci tabel, wykresów, mapek oraz opisów ułatwiających odbiór treści mapy.
Mapa adresowana jest głównie do instytucji i urzędów zajmujących się gospodarką wodną, dla planistów, służb ratowniczych i antykryzysowych, uczelni i naukowców, w tym także studentów. Może stanowić cenne źródło informacji, pomocne przy podejmowaniu decyzji z zakresu planowania przestrzennego (projektowanie lokalizacji osiedli, inwestycji przemysłowych, hydroenergetycznych i wodno-melioracyjnych, opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego) a także przy badaniu problemów czy planowaniu w zakresie zagadnień społeczno-gospodarczych takich jak: zaopatrzenie w wodę, zabezpieczenie przed powodzią, względnie jej skutkami oraz innych zagadnień związanych z gospodarką wodną. Może służyć jako materiał do prac badawczych z dziedziny nauk o środowisku przyrodniczym.
Dla obszaru województwa lubelskiego opracowano 49 arkuszy, mapy zostały wydane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii i Marszałka Województwa Lubelskiego w latach 2002-2008.
Forma udostępniania:
- analogowa (druk poligraficzny (dostępne do wyczerpania nakładu), wydruk ploterowy kolorowy lub czarno-biały),
- rastrowa (tiff, geotiff, komentarz naukowy – pdf)
- wektorowa (tab).
3. Mapa glebowo-rolnicza w skali 1: 5 000 w układzie 2000 w podziale obrębowym
Mapa tematyczna przedstawiająca przestrzenną zmienność siedliska glebowego.
Mapa glebowo-rolnicza zawiera informacje na temat głównych właściwości fizycznych gleby oraz jej przydatności rolniczej. Jej treść stanowią: kompleksy rolniczej przydatności gleb, typy i podtypy gleb informacje o składzie mechanicznym i głębokości zalegania warstw profilu glebowego, oznaczenie lokalizacji odkrywek glebowych.
Mapa glebowo-rolnicza przeznaczona jest dla jednostek i instytucji zajmujących się określaniem kierunków rozwoju wsi, planowaniem przestrzennym, ochroną gleb oraz rejonizacją upraw czy opracowaniem planów urządzeniowych gospodarstw wielkoobszarowych. Jej zastosowanie wykracza również poza potrzeby związane z rolnictwem, a mianowicie mapa glebowo-rolnicza może służyć jako cenne źródło informacji do przeprowadzania różnego rodzaju analiz przestrzennych.
W latach 2010-2013 na zlecenie Marszałka Województwa lubelskiego dokonano modernizacji i aktualizacji istniejących analogowych map glebowo-rolniczych w skali 1:5 000 oraz utworzono w oparciu o nie numeryczną obiektowo-wektorową warstwę tematyczną glebowo-rolniczą w skali 1:10 000. W wyniku przeprowadzonych prac, w oparciu o aktualne dane ewidencji gruntów i budynków (m.in. kontury klasyfikacyjne), zaktualizowano kompleksy rolniczej przydatności gleb zawarte na mapie. Wizualizację kartograficzną mapy opracowano w podziale obrębowym (na jeden obręb może przypadać od 1 do 15 arkuszy mapy), w postaci plików PDF, w skali 1:5 000, dla całego obszaru województwa z wyłączeniem miast pełniących funkcję powiatów grodzkich.
Forma udostępniania:
- analogowa (wydruk ploterowy kolorowy lub czarno-biały),
- rastrowa (pdf),
- wektorowa (map )
4. Mapa Parki Krajobrazowe i Obszary Chronionego Krajobrazu Województwa Lubelskiego w skali 1:250 000 w układzie 1992
Mapa tematyczna przedstawiająca parki krajobrazowe oraz obszary chronionego krajobrazu występujące na terenie województwa lubelskiego. Mapa została wykonana w 2017 r. na zlecenie Marszalka Województwa Lubelskiego, format A0.
Forma udostępniania:
- analogowa (wydruk ploterowy kolorowy lub czarno-biały),
- rastrowa (pdf).