WSCHODNI SZLAK ROWEROWY GREEN VELO W REGIONIE LUBELSKIM
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to trasa biegnąca przez pięć województw Polski Wschodniej: Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie. Szlak, o długości blisko 2000 km, w naszym regionie liczy ok. 400 km i prowadzi od przeprawy na Bugu w Gnojnie przez Dolinę Bugu, Polesie, Lasy Sobiborskie, Pagóry Chełmskie i wschodnią część Wyżyny Lubelskiej na Roztocze.
Królestwo rowerowe Doliny Bugu
Green Velo jest dla mieszkańców wielkich aglomeracji oraz zurbanizowanych i przemysłowych regionów idealną propozycją na aktywny wypoczynek w bliskim kontakcie z naturą i przyrodą. Na odcinku nadbużańskim, nazwanym przez twórców szlaku Królestwem rowerowym Doliny Bugu, wiedzie wzdłuż granicznej rzeki, terenami Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”.
Turyści mają okazję odwiedzić wiele atrakcyjnych miejsc, w tym m.in.: Janów Podlaski ze znaną stadniną koni arabskich, Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie, forty carskiej twierdzy brzeskiej w okolicach Terespola, tatarski mizar w Zastawku koło Lebiedziewa, neounicką cerkiew w Kostomłotach, maryjne sanktuarium z ośrodkiem pielgrzymkowym w Kodniu, prawosławny monaster w Jabłecznej, a także wielokulturowe Sławatycze, znane z oryginalnej karnawałowej tradycji brodaczy.
Królestwo rowerowe Polesia
Pomiędzy Sławatyczami i Włodawą szlak Green Velo wkracza w Królestwo rowerowe Polesia, mając w sąsiedztwie najcenniejsze pod względem przyrodniczym tereny Poleskiego Parku Narodowego. We Włodawie, nadbużańskim miasteczku trzech religii i kultur, turyści mogą zwiedzić jeden z najwspanialszych w kraju zespół trzech synagog (obecnie muzeum z bogatą kolekcją judaików), a także barokowy kościół, bizantyńsko-ruską cerkiew i oryginalny obiekt dawnych kramów i jatek, nazywany czworobokiem. Nieodległa Okuninka, nad Jeziorem Białym Włodawskim, to największe letnisko regionu, z blisko 40 ośrodkami wypoczynkowymi, hotelami, pensjonatami, kempingami. Dalej szlak wiedzie przez Lasy Sobiborskie i Sobiborski Park Krajobrazowy z sześcioma rezerwatami przyrody, w tym rezerwatem „Żółwiowe Błota” oraz „Trzy Jeziora”, stanowiącymi ostoję wielu rzadkich zwierząt, w tym żółwia błotnego.
Szczególnym miejscem na szlaku jest Były Obóz Zagłady w Sobiborze (ob. Muzeum), w którym w latach 1942-43 hitlerowcy wymordowali ok. 180 tys. Żydów z wielu krajów Europy.
Na skraju Lasów Sobiborskich warto odwiedzić Wolę Uhruską – dużą agroturystyczną wieś nad starorzeczem Bugu, z tradycjami letniskowymi sięgającymi pocz. XX w. Tutaj szlak opuszcza Polesie, wkraczając na znacznie wyższe pasmo Pagórów Chełmskich. W Chełmie turyści odkryją jedną z najciekawszych atrakcji regionu – podziemną trasę turystyczną pod centrum miasta, poprowadzoną chodnikami i komorami dawnej kopalni kredy. Natomiast w najwyższym punkcie miasta – na tzw. Górce Chełmskiej zachował się pounicki zespół katedralny oraz grodzisko kryjące relikty wczesnośredniowiecznego grodu i książęcego pałacu.
Na południe od Chełma szlak Green Velo wiedzie przez wschodnią część Wyżyny Lubelskiej, w tym przez Krasnystaw, słynący w kraju z Chmielaków Krasnostawskich – Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów, a także z pojezuickiego zespołu katedralnego.
Królestwo rowerowe Roztocza
W Tarnogórze, dawnym mieście hetmana Jana Tarnowskiego, szlak wkracza w Królestwo rowerowe Roztocza, by wzdłuż meandrującego Wieprza wprowadzić turystów w tę malowniczą krainę zalesionych wzgórz, wąwozów i rzek, poprzecinanych małymi wodospadami. Zanim jednak powiedzie na Roztocze, pozwala na podziwianie największego akwenu regionu – zalewu na Wieprzu w Nieliszu (ok. 950 ha powierzchni), Kolejne przystanki na szlaku to Klemensów z zespołem pałacowo-parkowym Zamoyskich oraz Szczebrzeszyn – jedno z najstarszych miast regionu, urzekające położeniem na Roztoczu Zachodnim i licznymi zabytkami wielokulturowej przeszłości (m.in. renesansowe kościoły, synagoga i kirkut, prawosławna cerkiew, a także pomniki chrząszcza, znanego z wiersza Jana Brzechwy „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…”). Ze Szczebrzeszyna już tylko krok do renesansowego Zamościa – miasta z Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, które zachwyca klasą zachowanych zabytków otoczonych fortyfikacjami z XVI-XIX w.
Green Velo prowadzi na Środkowe Roztocze – do Zwierzyńca, dawnego centrum gospodarki leśnej w ordynacji zamojskiej, a dziś słynnego letniska i siedziby dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego, który chroni najpiękniejsze bukowo-jodłowe lasy. To tu szlak pozwala na wybór pomiędzy dwoma wariantami – krótszy, przez Biłgoraj i Puszczę Solską wiedzie w kierunku Królestwa rowerowego Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu, na pograniczu regionów podkarpackiego i świętokrzyskiego, drugi zaś prowadzi dalej na południe przez lasy Roztocza. Wybierając go, można odwiedzić Floriankę z muzealną Leśną Izbą oraz hodowlą koników polskich, z których słynie Roztoczański Park Narodowy. Dalej na południe szlak wiedzie do letniskowej wsi Górecko Kościelne z sanktuarium św. Stanisława i aleją pomnikowych dębów oraz do Józefowa, znanego z kamieniołomów wapienia i nowego Geoturystycznego Szlaku Rowerowego Roztocza, który łączy największe geologiczne i krajobrazowe osobliwości tej krainy: kamieniołomy, sztolnie, wodospady. Te ostatnie, zwane na Roztoczu szumami lub szypotami można podziwiać na szlaku na rzekach Tanew i Jeleń w okolicach Suśca, za którym szlak opuszcza nasz region, wkraczając na roztoczańskie tereny w woj. podkarpackim.
Szczegółowe informacje dotyczące szlaku można znaleźć na stronie www.greenvelo.pl
Jeśli jesteś zainteresowany współpracą w ramach rozwoju szlaku, chcesz by twój obiekt uzyskał status MPR (Miejsca Przyjaznego Rowerzystom) zapoznaj się i wypełnij poniżej zamieszczone formularze:
- Regulamin współpracy w ramach systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo
- Instrukcja do formularza zgłoszenia udziału w systemie rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (MPR) na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo
- Formularz zgłoszenia udziału w systemie rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (MPR) na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo
- Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w Systemie rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom
- Wykaz gmin objętych systemem rekomendacji
Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami skorzystaj z poniższej listy kontaktowej:
– Utrzymanie infrastruktury
Piotr Pitucha – tel. 81 749 53 24, e-mail: p.pitucha@zdw.lublin.pl
– Miejsca Przyjazne Rowerzystom
Marcin Pietrzyk, tel. 81 441 67 94, e-mail: marcin.pietrzyk@lubelskie.pl
– Problemy z działaniem portalu www.greenvelo.pl
Anna Chałacińska – tel. 41 361 80 57, e-mail: rot@swietokrzyskie.travel.pl
– Udzielanie sublicencji do znaku Green Velo, udzielanie rekomendacji patronatów Green Velo, wykonywanie wydawnictw promocyjnych, organizacja targów
Marcin Pietrzyk, tel. 81 441 67 94, e-mail: marcin.pietrzyk@lubelskie.pl
– Dystrybucja bezpłatnych wydawnictw promocyjnych (dotyczy obszaru województwa lubelskiego)
Tomasz Grodek – tel. 81 441 67 86, e-mail: tomasz.grodek@lubelskie.pl
LUBLIN
Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej
ul. Krakowskie Przedmieście 6
20-002 Lublin
tel. +48 81 532 44 12
fax +48 81 442 35 56
www.lubelskietravel.pl
info@loitik.eu
BIAŁA PODLASKA
Centrum Informacji Turystycznej w Białej Podlaskiej
Plac Wolności 10
21-500 Biała Podlaska
tel. 83 341 67 30
www.cit.bialapodlaska.pl/
cit@bialapodlaska.pl
CHEŁM
Informacja Turystyczna w Chełmie
- Lubelska 63
22-100 Chełm
tel. 82 565 36 67
www.itchelm.pl
itchelm@wp.pl
ZAMOŚĆ
Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej
Rynek Wielki 13
22-400 Zamość
tel. 84 639 22 92
www.zci.zamosc.pl
zci@zamosc.pl
BIŁGORAJ
Punkt Informacji Kulturalnej i Turystycznej Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju
- Kościuszki 41/43
23-400 Biłgoraj
tel. 84 688 00 00
www.muzeumbilgoraj.pl
JÓZEFÓW (pow. biłgorajski)
Pawilon Geoturystyczny
- Kościuszki 37A
tel. 84 687 96 69
www.ejozefow.pl
it@ejozefow.pl
KRASNOBRÓD (pow. zamojski)
Informacja Turystyczna w Karsnobrodzie
- Tomaszowska 25
22-440 Krasnobród
tel. +48 84 534 28 42
www.it.krasnobrod.pl
it@krasnobrod.pl
LUBYCZA KRÓLEWSKA (pow. tomaszowski)
Informacja Turystyczna przy gminnej bibliotece publicznej w Lubyczy Królewskiej
- Jana III Sobieskiego 6
22 – 680 Lubycza Królewska
tel. 513 122 918
www.gbplubycza.cal24.pl
it@lubycza.pl
SUSIEC (pow. tomaszowski)
Gminny Ośrodek Kultury w Suścu – Punkt Informacji Turystycznej
- Tomaszowska 100
22-672 Susiec
tel. 84 665 44 10
www.susiec.pl
it@susiec.pl
TOMASZÓW LUBELSKI
Punkt Informacji Turystycznej – LOT Roztocze w Tomaszowie Lubelskim
- Kościelna 9
22-600 Tomaszów Lubelski
tel. 84 665 85 05
www.roztoczewita.pl
it@lot.roztocze.com
URSZULIN
Poleski Park Narodowy
- Lubelska 3a
22-234 Urszulin
tel. 82 5713071, 82 5713072
www.poleskipn.pl
poleskipn@poleskipn.pl
WŁODAWA
Informacja Turystyczna we Włodawie
- Partyzantów 25
22-200 Włodawa
tel. 82 571 70 73
www.mosir.wlodawa.eu/
it.wlodawa@gmail.com
ZWIERZYNIEC (pow. zamojski)
Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu
- Plażowa 3a
22-470 Zwierzyniec
tel. + 48 84 67 72 025
www.roztoczanskipn.pl
informacja@roztoczanskipn.pl