Wgląd na prelegentów i słuchaczy konferencji w ramach spotkania partnerskiego Tourism4SDG

Po wydarzeniu inauguracyjnym w Coimbrze, Lubelskie było pierwszym miejscem wizyty partnerskiej projektu Tourism4SDG. 5 luty był dniem Konferencji i towarzyszących dyskusji, poprzedzając dzień  wizyt studyjnych jako przykładów zastosowania idei zrównoważonego rozwoju w lokalnych działaniach turystycznych.

Pierwszy dzień przeznaczony był na Seminarium wymiany wiedzy, w którym uczestniczył także Pan Marcin Szewczak, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego. Po oficjalnym powitaniu skierowanym między innymi do 9 współpracujących z Województwem Lubelskim regionów, w tym portugalskiego lidera projektu, przyszedł czas na zaprezentowanie rozwiązań dotyczących rozwoju zrównoważonej turystyki w regionie, w tym ich skutecznego monitorowania.

Prezentacja przedstawiciela Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki przedstawiła Dobre Praktyki w zakresie integracji lokalnej oraz model odpowiedzialnego rozwoju według „Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku”. Następnie, prezentacja ze strony Fundacji Travindy była omówieniem metodologii oraz głównych wniosków raportu z wdrożenia standardów turystyki zrównoważonej w województwie. Mimo że zrównoważone zarządzanie turystyką jest wciąż nową koncepcją, jej analiza przyniosła obiecujące rezultaty.

W dalszej części spotkania, przemówienie zewnętrznego eksperta projektu skupiło się na inspiracji ekosystemem turystycznym w Hiszpanii. Podczas prac zidentyfikowano konkretne obszary priorytetowe wokół regionów Andaluzji, Katalonii, Nawarry i Walencji, gdzie również badano stopień zrównoważenia turystyki. We wszystkich czterech regionach obowiązuje identyfikacja konkretnych obszarów priorytetowych w kierunku poprawy zrównoważonego rozwoju.

Dalej, spotkanie skupiło się ponownie na regionie lubelskim i motcie „Slow life”, które ma łączyć lokalnych turystów z naturą. Przedstawiciele Roztoczańskiego Parku Narodowego i Gminy Zwierzyniec opisali Partnerstwo Zielonego Serca Roztocza. Omówiono bieżące wyzwania, takie jak nadmierna sezonowość ruchu turystycznego i nieprzygotowana infrastruktura drogowa.

6 lutego był dniem pełnym wizyt studyjnych wokół uzdrowiskowego Nałęczowa. Wśród punktów programu znalazły się Kraina Lessowych Wąwozów, hotel Arche Nałęczów oraz Łubinowe Wzgórze. Kraina Lessowych Wąwozów zdobyła certyfikację jako unikalne miejsce turystyczne na skalę Europy, rozkręcając platformę przyjaznej lokalnie przedsiębiorczości. Natomiast Arche Nałęczów, pierwotnie wybudowane jako Sanatorium Milicyjne, stara się zachować modną obecnie atmosferę lat 80-tych. Jest to nowa inwestycja oparta na istniejących zasobach, która swoją dodatkową ofertą leczniczą, czyli relaksem w strefie saun lub grocie solnej nawiązuje do pierwotnego przeznaczenia budynku.

To w tym stylizowanym Hotelu uczestnicy wysłuchali Burmistrza Nałęczowa, który przywołał najnowsze inwestycje Gminy, czyli między innymi odnowę centrum wraz z parkiem oraz budowę ronda, które przeprowadzono w trosce o podkreślenie uzdrowiskowych walorów, co zakłada również miejscowy plan rozwoju. Kolejny punkt agendy zaprowadził uczestników na Łubinowe Wzgórze. Ta wioska zdrowia, miejsce relaksu i powrotu do natury, opiera swoją działalność na lokalnym wytwórstwie i zasobach.

W drugim dniu spotkań w ramach Tourism4SDG, Burmistrz Nałęczowa podkreślił istotę systemu pomiaru zrównoważenia turystyki słowami: „Potrzebujemy wytycznych dla optymalnego merytorycznie procesu monitorowania”.

II dzień spotkań w ramach spotkania partnerskiego - prezentacja Burmistrza Nałęczowa w hotelu Arche w ramach projektu Tourism4SDG

W ramach spotkania odbyły się także obrady Komitetu Sterującego, poświęcone bieżącym zagadnieniom związanym z realizacją projektu w zakresie komunikacji i zarządzania oraz Spotkanie Grupy Eksperckiej ds. Dobrych Praktyk, na którym odbyła się debata na temat raportów regionalnych, lubelskich Dobrych Praktyk i wizyt studyjnych. Poruszano temat podnoszenia poziomu zrównoważenia omówionych atrakcji oraz niezbędnych mechanizmów kontroli.

Gorąco zachęcamy do śledzenia kolejnych nowinek w projekcie Tourism4SDG (strona otwiera się w nowym oknie).