Zdrowie psychiczne, jak wskazano w Programie, jest jednym z najistotniejszych składników wpływających na poczucie jakości życia człowieka. W zakresie zdrowia psychicznego istotny jest nie tylko brak objawów choroby psychicznej, ale również satysfakcja z życia, realizacja celów, osiąganie poczucia szczęścia w sferze zawodowej i prywatnej, ale też przekonanie o zasobach sprzyjających nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji interpersonalnych.
Współcześnie zaburzenia i choroby psychicznie dotykają znacznej części społeczeństwa. Aby zapobiegać zaburzeniom i wspierać osoby dotknięte chorobami psychicznymi istotne jest zapewnienie specjalistycznej opieki w zakresie ochrony zdrowia psychicznego a także zapewnienie wsparcia w zakresie pomocy rodzinom osób dotkniętych trudnościami z zakresu zdrowia psychicznego.
Opracowany Program jest dokumentem określającym strategię rozwoju zasobów ochrony zdrowia psychicznego z uwzględnieniem map potrzeb zdrowotnych, w tym map w zakresie Centrum Zdrowia Psychicznego, zapewniających kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi w województwie lubelskim. Szczególna uwaga poświęcona jest dzieciom i młodzieży, w tym dostosowanie świadczeń do ich potrzeb.
Projekt Programu konsultowany był z właściwymi terytorialnie gminami i powiatami. Uzyskał pozytywne opinie Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii oraz Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
DO POBRANIA
Regionalny Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla województwa lubelskiego na lata 2023-2030 pdf 1,19 MB (link otwiera się w nowym oknie)
- Załącznik 1 do Oceny stanu zdrowia oraz określenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa lubelskiego na potrzeby opracowywania programów polityki zdrowotnej realizowanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego w latach 2016-2021
- Załącznik 2 do Oceny stanu zdrowia oraz określenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa lubelskiego na potrzeby opracowywania programów polityki zdrowotnej realizowanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego w latach 2016-2021