Jednym z istotnych działań służących ochronie lubelskiej przyrody jest kontrola zużycia energii oraz zwiększone stosowanie energii ze źródeł odnawialnych. To właśnie oszczędność energii i zwiększona efektywność energetyczna stanowią warunki konieczne do redukcji emisji gazów cieplarnianych i spełnienia postanowień Protokołu z Kioto do Ramowej Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, a także do wywiązania się z innych wspólnotowych i międzynarodowych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Działania te mają również duże znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii, wspierania rozwoju technologicznego i innowacji, a także dla tworzenia możliwości zatrudnienia i możliwości rozwoju regionalnego, zwłaszcza na obszarach wiejskich i odizolowanych.
Aby obniżyć emisję gazów cieplarnianych oraz zmniejszyć zależność kraju od importu energii, powinno się ściśle powiązać rozwój energii ze źródeł odnawialnych ze wzrostem wydajności energetycznej. Odpowiednim jest wspieranie fazy demonstracji i komercjalizacji zdecentralizowanych technologii w zakresie energii odnawialnej. Dążenie do zdecentralizowanego wytwarzania energii niesie ze sobą wiele korzyści, w tym wykorzystanie lokalnych źródeł energii, większe bezpieczeństwo dostaw energii w skali lokalnej, krótsze odległości transportu oraz mniejsze straty przesyłowe. Taka decentralizacja wspiera również rozwój i spójność społeczności poprzez zapewnienie źródeł dochodu oraz tworzenie miejsc pracy na szczeblu lokalnym.
(na podst. Dyrektywy PE i R 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE)
Główne cele polityki energetycznej w zakresie ograniczenia oddziaływania energetyki na środowisko to:
- ograniczenie emisji CO2 przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa energetycznego;
- ograniczenie emisji SO2 i NOx oraz pyłów (w tym PM10 i PM2,5) do poziomów wynikających z obecnych i projektowanych regulacji unijnych;
- ograniczanie negatywnego oddziaływania energetyki na stan wód powierzchniowych i podziemnych;
- minimalizacja składowania odpadów poprzez jak najszersze wykorzystanie ich w gospodarce;
- zmiana struktury wytwarzania energii w kierunku technologii niskoemisyjnych.
Informujemy, że realizacja Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” została zakończona w dniu 31.12.2023 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Województwo Lubelskie, jako partnera w projekcie.
W związku z powyższym doradcy energetyczni zakończyli pracę w strukturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. Jednocześnie doradztwo energetyczne w województwie lubelskim jest kontynuowane w ramach projektu pn. Projekt Doradztwa Energetycznego w ramach FEnIKS 2021 – 2027 (PDE 2.0), który jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z partnerami na terenie całego kraju tj. Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Aktualne dane kontaktowe do doradców energetycznych (link otwiera się w nowym oknie)
Ponadto z doradcami energetycznymi można się skontaktować w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (WFOŚiGW),
ul. Spokojna 7, 20 – 074 Lublin;
tel. 81 742 46 49
kontakt e-mail: doradztwo@wfos.lublin.pl
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (link otwiera się w nowym oknie)
Zachęcamy do obejrzenia filmu o projekcie „Doradztwo energetyczne”
Doradztwo Energetyczne w województwie lubelskim – zapraszamy do obejrzenia filmów
Aktualności doradztwo energetyczne
„Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”
Projekt realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Beneficjent, Partner Wiodący) we współpracy z Partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie).
Projekt finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach I Osi Priorytetowej „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (Instytucja Zarządzająca) wraz z Ministerstwem Gospodarki (Instytucja Pośrednicząca) oraz NFOŚiGW (Partner Wiodący) wypracowało w 2014 r. Koncepcję Projektu Doradztwa Energetycznego. Projekt wpisany został przez MIiR do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Komisja Europejska doceniła współpracę oceniając Projekt Doradztwa jako uzasadniony i dobrej jakości, co umożliwia dalszą realizację założeń Projektu.
OSZCZĘDZAMY ENERGIĘ
Instytucją realizującą w regionie tę międzynarodową inicjatywę jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz Departament Strategii i Rozwoju.
Projekt jest realizowany od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2020 r. ze środków Programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 (85%) i budżetu Województwa Lubelskiego (15%).
Więcej informacji o projekcie znajduje się pod adresem https://www.lubelskie.pl/fundusze-europejskie/.
Instytucją realizującą w regionie tę międzynarodową inicjatywę jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz Departament Strategii i Rozwoju.
Projekt jest realizowany od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2022 r. ze środków Programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 (85%) i budżetu Województwa Lubelskiego (15%).
Więcej informacji o projekcie znajduje się pod adresem https://www.lubelskie.pl/fundusze-europejskie/.
Instytucją realizującą w regionie tę międzynarodową inicjatywę jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz Departament Strategii i Rozwoju.
Projekt jest realizowany od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2023 r. ze środków Programu Interreg Europa 2014-2020 (85%) i budżetu Województwa Lubelskiego (15%).
Więcej informacji o projekcie znajduje się pod adresem https://www.lubelskie.pl/fundusze-europejskie/.