To najbardziej przyjazna środowisku produkcja rolnicza. Dzięki zastosowaniu naturalnych metod – bez agrochemii – prowadzi ona do zachowania bioróżnorodności oraz ochrony zasobów naturalnych. Wytworzona w takich warunkach żywność jest wolna od zanieczyszczeń i odznacza się wysokimi parametrami jakościowymi, pożądanymi przez coraz liczniejszą rzeszę świadomych konsumentów.
Gwarantem tej jakości – określonej odpowiednimi przepisami prawnymi – jest minister właściwy do spraw rolnictwa, który upoważnia jednostki certyfikujące do wydawania certyfikatów, a także sprawująca nad nimi nadzór Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Według danych IJHARS z 2015 r. województwo lubelskie zajmuje wysokie, piąte miejsce w Polsce pod względem liczby producentów ekologicznych. Już prawie dwa tysiące certyfikowanych gospodarstw w regionie (1896) nie używa chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, do nawożenia stosuje jedynie nawozy zielone i minerały dostępne w przyrodzie, a w żywieniu zwierząt – przede wszystkim własne ekologiczne pasze. Część z nich skupiła się w dwóch grupach producentów rolnych. Są to:
- BRZOST-EKO Sp. z o.o. – grupa zrzesza 9 członków – producentów ekologicznych. Łączna powierzchnia gospodarstw członków spółki wynosi 138,12 ha. Wielkość gospodarstw waha się od 4,60 ha do 21,82 ha. Średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi 15,34 ha.
- Spółdzielnia Producentów Ekologicznych B&S – grupa zrzesza 6 członków – producentów ekologicznych. Łączna powierzchnia gospodarstw członków spółki wynosi 177,97 ha. Wielkość gospodarstw waha się od 14,46 ha do 64,98 ha. Średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi 29,66 ha.
Na terenie województwa lubelskiego działa ponadto największa ogólnopolska organizacja zrzeszająca producentów rolnych posiadających certyfikowane gospodarstwa ekologiczne – Polskie Towarzystwo Rolników Ekologicznych oraz Stowarzyszenie „EkolLubelszczyzna”. Sztandarowym pomysłem „EkoLubelszczyzny” jest realizacja projektu „Dolina Ekologicznej Żywności”, mającego na celu zbudowanie sieci współpracy skoncentrowanej wokół ekoprodukcji rolnej i jej marketingu. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami projektu na stronie http://dolinaeko.pl.
Bogactwo przyrodnicze oraz atrakcyjność turystyczna Lubelszczyzny obligują nas do szczególnej troski o ochronę środowiska. To jeden z priorytetowych kierunków w strategii rozwoju naszego regionu. Jego „krwioobiegiem” jest sieć rzeczna wraz z łączącym się z nią systemem jezior. Odpowiednia czystość tworzących ją wód oraz zachowanie morfologicznego zróżnicowania tych środowisk decydują o możliwości utrzymania wysokich przyrodniczych walorów i są jednym z ważnych czynników stymulujących rozwój gospodarki rybackiej w regionie.
To jednak nie jedyny wyznacznik prosperity lubelskiego rybactwa. Ważną rolę odgrywa także optymalne wykorzystanie układu topograficznego Lubelszczyzny. Na glebach mało urodzajnych i trudnych do zagospodarowania, a więc mało przydatnych do typowej produkcji rolniczej, ale o wyśmienitych walorach przyrodniczych, lokalizuje się stawy. Tak było już w okresie międzywojennym, od kiedy datujemy rozkwit lubelskiego rybactwa śródlądowego. Jednym z czołowych ośrodków krajowej gospodarki rybackiej stało się wówczas Polesie Lubelskie.
Obecnie w regionie stawy rybne zajmują ponad 10 tys. ha, a największymi ich dysponentami są powiaty: lubartowski i parczewski (ponad 4 tys. ha każdy) oraz rycki i tomaszowski (ponad 2 tys. ha każdy). Znaczącą rolę odgrywają m.in. zlokalizowane na czystych ekologicznie terenach gospodarstwa rybackie w Siemieniu, Kocku, Opolu Lubelskim, Jedlance, Samoklęskach, Sosnowicy czy na Polesiu, które wykorzystują w hodowli tradycyjne metody i naturalny pokarm.
Warto dodać, że Lubelszczyzna jest krajową potęgą w produkcji karpi. Doświadczenie i wiedza hodowców, wynikająca z tradycji i prawdziwego zamiłowania do ich chowu, sprawiają, że ryby te spełniają zarówno oczekiwania smakoszy, jak i osób szukających przede wszystkim zdrowej, naturalnej żywności. Walory smakowe czynią z karpia idealnego kandydata na polską – i lubelską – specjalność. Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych jest już pyszna szyneczka z karpia z Pustelni, którą serwuje Gospodarstwo Rybackie „Pstrąg Pustelnia” z Woli Rudzkiej.
Zapraszamy do zasmakowania w lubelskiej kuchni rybnej!
Łowiectwo na Lubelszczyźnie tak jak i łowiectwo w Polsce ma stare, piękne i bogate tradycje sięgające czasów najdawniejszych. Malownicze tereny, dobre gleby a wokół piękne i zasobne w zwierzynę knieje wpłynęły na bardzo wczesne zainteresowanie się tym regionem, co miało duże oddziaływanie na osadnictwo a następnie rozwój łowiectwa. Obecnie województwo charakteryzuje się bardzo bogatą i zróżnicowaną rzeźbą terenu, z licznymi kompleksami leśnymi, ciekawą fauną i florą, o jeszcze czystym i niezmienionym przez działanie człowieka środowisku przyrodniczym, a więc warunkach sprzyjających rozwojowi gospodarki łowieckiej i hodowli zwierzyny nie tylko łownej.
Gospodarka łowiecka prowadzona jest na podstawie wieloletnich planów hodowlanych (10 lat) sporządzanych dla rejonów hodowlanych, które obejmują sąsiadujące ze sobą obwody łowieckie o zbliżonych warunkach przyrodniczych. Na terenie Lubelszczyzny znajduje się 8 rejonów hodowlanych, na których gospodarkę prowadzi ok 130 kół łowieckich zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim.
W ramach Polskiego Związku Łowieckiego na terenie województwa lubelskiego działa 6 równorzędnych organizacji okręgowych:
- Zarząd Okręgowy PZŁ w Lublinie obejmujący swoim zasięgiem powiaty: lubelski, świdnicki, kraśnicki, opolski, puławski, łęczyński, lubartowski i rycki;
- Zarząd Okręgowy PZŁ w Chełmie obejmujący swoim zasięgiem powiaty: chełmski, krasnostawski i włodawski;
- Zarząd Okręgowy PZŁ w Zamościu obejmujący swoim zasięgiem powiaty: zamojski, biłgorajski, hrubieszowski i tomaszowski;
- Zarząd Okręgowy PZŁ w Białej Podlaskiej obejmujący swoim zasięgiem powiaty: bialski, radzyński i parczewski.
- Zarząd Okręgowy PZŁ w Siedlcach obejmujący swoim zasięgiem powiat łukowski.
- Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu obejmujący swoim zasięgiem powiat janowski.
Zarządy Okręgowe w ramach swojej statutowej działalności prowadzą 4 strzelnice myśliwskie: w Puławach, Chełmie, Białej Podlaskiej i Tarnobrzegu, na których corocznie rozgrywa się wiele zawodów strzeleckich, jak również można pod okiem instruktora doskonalić umiejętności strzeleckie. Ponadto malownicze tereny regionu sprzyjają organizacji konkursów pracy psów ras myśliwskich, które są licznie odwiedzane zarówno przez hodowców jak i sympatyków z kraju i zagranicy.
Województwo lubelskie podzielone jest na 329 obwody łowieckie, z czego 52 to obwody leśne, a 8 obwodów jest wyłączonych z dzierżawy i przeznaczone na Ośrodki Hodowli Zwierzyny.
Na terenie każdego obwodu łowieckiego prowadzona jest ocena liczebności zwierzyny na podstawie, której możliwe jest właściwe i racjonalne gospodarowanie populacjami zwierzyny łownej. W Polsce obecnie poluje się na ponad 30 gatunków zwierząt, które zostały ustalone przez Ministra Środowiska i znajdują się na liście gatunków zwierząt łownych. Na terenie województwa lubelskiego występuje prawie większość tych gatunków, a do najważniejszych możemy zaliczyć:
- zwierzyna gruba: łoś, jeleń szlachetny, daniel, sarna, dzik
- zwierzyna drobna: zając, dziki królik, bażant, kuropatwa, dzikie gęsi, dzikie kaczki, łyska, słonka, jarząbek, grzywacz, piżmak;
- drapieżniki: lis, jenot, borsuk, kuna, tchórz, norka amerykańska, szop pracz, szakal.
Aktualna liczebność zwierzyny grubej na terenie woj. lubelskiego wg. danych GUS na dzień 10.03.2020 r. wynosi ok.:
6000 szt. – łosi
10 770 szt. – jeleni
655 szt. – danieli
63 270 szt. – saren
1900 szt. – dzików
15 800 szt. – lisów
104 800 szt. – zajęcy
65 200 szt. – bażantów
30 000 szt. – kuropatw
Na przestrzeni minionych lat wyraźnie kształtują się zmiany w wysokości stanów i pozyskania zwierząt łownych, istnieją tendencje wzrostu pozyskania zwierzyny grubej (jeleń, sarna, dzik) i drapieżników (lis) oraz znaczny spadek pozyskania zwierzyny drobnej (kuropatwa, zając).
Samorząd Województwa Lubelskiego, widząc zmiany zachodzące w populacji zwierzyny drobnej, postanowił opracować program mający na celu ograniczenie spadku liczebności zajęcy i kuropatw oraz wypracować działania umożliwiające odbudowę stanów populacji tych gatunków. W związku z powyższym w 2009 r. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, pod przewodnictwem prof. dr hab. Romana Dziedzica opracował „Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim w latach 2009-2020”. Powstała publikacja przedstawia sytuację zwierzyny drobnej w województwie lubelskim i wskazuje zagrożenia, które przyczyniają się do regresu populacji zwierzyny. Znalazły się w niej również porady praktyczne dla chętnych introdukować zwierzynę drobną. Zidentyfikowano też sfery działań, jakie powinny być podejmowane przez instytucje zaangażowane w rozwój populacji zwierzyny drobnej. W latach 2010-2020 Samorząd Województwa Lubelskiego przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie skutecznie realizuje program w wybranych obwodach łowieckich celem wypracowania dobrych praktyk oraz wskazania modelowych działań podczas introdukcji wybranych gatunków zwierzyny.
W ramach realizacji Programu w latach 2010 – 2020 zostało wsiedlonych 2320 sztuk zajęcy, oraz 4100 sztuk kuropatw celem zachowania bioróżnorodności środowiska.
Informacja na temat szacowania szkód łowieckich
Zgodne z art. 50 ustawy Prawo łowieckie z dnia 13 października 1995 r. (Dz. U. z 2020 r., poz. 1683 z późn. zm.) Zarząd Województwa odpowiada za szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzone przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny na terenach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich oraz za łosie na obwodach polnych, gdzie odszkodowania za wyrządzone szkody łowieckie wypłacane są ze środków budżetu państwa.
Szacowanie szkód odbywa się zgodnie z Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych (Dz.U. z 2019 poz. 776), jak również stosuje się zapisy Uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 16 września 2016 r., NR XX/310/2016 w sprawie określenia terminów zakończenia okresów zbioru roślin uprawnych w województwie lubelskim, dla celów zachowania uprawnień odszkodowawczych za szkody łowieckie.
→ Karta informacyjna
→ Wzór zgłoszenia szkody
→ Wykaz terminów
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]