Pojęcie sołectwa jest nierozerwalnie połączone z polską wsią. Sołectwo, będące jednostką pomocniczą gminy, może obejmować miejscowość, cześć miejscowości lub nawet kilka miejscowości. Co ciekawe, mimo że w miastach najczęściej odpowiednikiem sołectwa jest dzielnica lub osiedle, zdarzają się przypadki występowania sołectw w obrębie miast. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym sołtys. Na terenie województwa lubelskiego znajduje się 3735 sołectw.
Rozwój i inwestycje na terenach sołeckich są niezwykle ważną kwestią, to m.in. od intensywności rozwoju sołectw zależy rozwój i stan całego województwa.
Chcąc uhonorować i docenić trud włożony w rozwój obszarów wiejskich i aktywizację lokalnych społeczności, Samorząd Województwa Lubelskiego wyszedł z inicjatywą organizacji konkursu „Nasz Sołtys”. Ma on na celu wyłonienie najbardziej aktywnego lidera społeczności lokalnej w województwie lubelskim. Ideą Konkursu jest zachęcenie do aktywnego zaangażowania w inicjatywy na rzecz rozwoju sołectw oraz promowanie działalności sołtysów na rzecz mieszkańców województwa lubelskiego. Poszukujemy sołtysa z wyjątkowymi umiejętnościami organizacyjnymi, który dba o dobro mieszkańców, angażuje ich w procesy decyzyjne, inicjuje i realizuje projekty mające na celu poprawę jakości życia społeczności lokalnej oraz potrafi skutecznie wyszukiwać możliwości dofinansowania i wykorzystywać środki m.in. w ramach Funduszu Sołeckiego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Praktyka pokazuje nam, że efektywne zagospodarowanie tych funduszy znacząco wpływa na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich oraz rozwoju ich infrastruktury.
Uroczysta inauguracja odbyła się 27 czerwca 2023r. w Lubelskiem Centrum Konferencyjnym. Podczas spotkania Pan Zdzisław Szwed, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego podkreślił wagę roli sołtysa dla polskiej wsi, zaś Pani Ewa Szałachwiej, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich przybliżyła ideę i zasady konkursu na najaktywniejszego lidera lokalnej społeczności „Nasz Sołtys”. Uczestnicy spotkania mieli także okazję posłuchać o doświadczeniach osób, które niegdyś pełniły funkcję sołtysa w swoich wsiach. Na wydarzeniu nie zabrakło również produktów tradycyjnych oraz ich degustacji.