Podstawą kontaktów jest Umowa o współpracy między Województwem Lubelskim, a Obwodem Odeskim z dnia 15 kwietnia 2005 r.
Powierzchnia: 33 tys. km²
Ludność: ok. 2,4 mln
Stolica: Odessa
Stolicą regionu jest Odessa, której historyczne centrum w 2009 r. zostało wpisane na listę ukraińską Listę Informacyjną UNESCO. Pośród wielu cennych zabytków miasta należy wymienić Pałac Woroncowów z XIX wieku, Schody Potiomkinowskie – symboliczne wejście do miasta, Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu z końca XIX wieku Filharmonię Miejską, latarnię morską, odeskie katakumby, synagogę z XIX wieku czy Pałac Beliny-Brzozowskiego.
Województwo Lubelskie współpracuje z Obwodem Odeskim na podstawie Umowy o współpracy między Województwem Lubelskim a Obwodem Odeskim z 15 kwietnia 2005 r.
Umowa dotyczy współpracy w dziedzinie gospodarki, rozwoju regionalnego, ochrony środowiska, nauki i edukacji, kultury oraz turystyki. Z Obwodem Odeskim Województwo Lubelskie zrealizowało przede wszystkim projekty dotyczące rozwoju regionalnego, w tym dofinansowany przez MSZ RP projekt “Samorząd XXI wieku”. Ważny element stanowią dwustronne misje gospodarcze oraz udział w znaczących wydarzeniach turystycznych, m.in. szlakiem odeskich winnic, z uwagi na duże doświadczenie regionu w branży turystycznej oraz uprawie winorośli.
Obwód Odeski leży w południowej części Ukrainy, przy granicy z Mołdawią i Rumunią, nad Morzem Czarnym.
W Odessie znajduje się największy port morski Ukrainy i największy port pasażerski nad Morzem Czarnym. Główny sektor gospodarki Obwodu Odeskiego stanowi branża związana z transportem morskim i wykorzystaniem zasobów morskich. Do ważnych gałęzi należy też turystyka, przetwórstwo rolne, inżynieria mechaniczna oraz chemiczna.
Więcej informacji:
Odeska Obwodowa Administracja Państwowa